Technicy farmaceutyczni - potrzebni czy nie?

Technicy farmaceutyczni - potrzebni czy nie?

Opublikowany

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że trwa dyskusja na temat dalszego kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego. Ministerstwo sprawdza czy nauka na to stanowisko nie powinna zostać zaprzestana m.in. ze względu na zwiększające się bezrobocie w tej grupie zawodowej. W końcu roku 2014 r. liczba bezrobotnych techników wzrosła do 1 875 osób

Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej obecnie nie chcą wypowiadać się szerzej w tym temacie:
Ewentualny powrót do rozmów na temat wznowienia kształcenia techników farmaceutycznych będzie możliwy dopiero po uchwaleniu ustawy o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób określi rolę i uprawnienia stawiane przed farmaceutami - rzecznik NIA.
Jak na ten pomysł reagują sami farmaceuci i technicy?
Oczywiście - wielu techników nie zgadza się z proponowaną zmianą, jednak część z nich dostrzega w niej szansę - szansę na zmniejszenie konkurencji, a tym samym lepsze wynagrodzenie i mniejsze problemy ze znalezieniem pracy. Farmaceuci to zdanie w dużej mierze podzielają.
komentarz.PNG
technik.PNG
Czytaj więcej- kliknij tutaj.
Źródło: Rynek Aptek

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Upadł projekt ograniczenia obrotu pozaaptecznego

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poseł Ewy Malik poinformował o wycofaniu się z pomysłu ograniczenia pozaaptecznego obrotu lekami.
Poseł Piotr Liroy-Marzec pyta ministra o dostępność medycznej marihuany

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, której skutkiem jest dopuszczenie terapii medyczną marihuaną, poseł Liroy-Marzec pyta Ministra Zdrowia o środki zapewniające dostępność produktu.
Technik to nie farmaceuta

Co pewien czas powraca temat kształcenia techników farmaceutycznych – jego jakości i wygaszania. Przysłuchując się tej dyskusji, nie sposób uciec przed spostrzeżeniem, że wciąż słyszymy w niej te same deklaracje, ale w praktyce niewiele się zmienia. Wbrew zapowiedziom środowiska techników sprzed kilku lat nie poprawiono bowiem ani nie ujednolicono standardów ich kształcenia, a wielu techników nie może znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Niezwykle potrzebna ustawa o zawodzie

Farmaceuci przeszło 25 lat czekają na ustawę o swoim zawodzie.Wcześniejsze przymiarki do jej uchwalenia odeszły w zapomnienie, nie widać też efektów działania powołanego do życia rok temu specjalnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Na nasze pytanie w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że obecnie zajmuje się pilniejszymi projektami, prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty zostały więc na jakiś czas zawieszone.

Warto obejrzeć „Warto rozmawiać”

Takich emocji widzowie programu „Warto rozmawiać” nie spodziewali się. Goście czwartkowego programu Jana Pospieszalskiego burzliwie dyskutowali przerzucając się argumentami.