Krzysztof Łanda o polityce lekowej 2017

Krzysztof Łanda o polityce lekowej 2017

Opublikowany

Wiceminister Zdrowia dla portalu MedExpress opowiedział o planowanych na 217 rok zmianach w polityce lekowej.

Krzysztof Łanda zapowiada zmiany w polityce lekowej - YouTube

W specjalnym wywiadzie dla Medexpressu wiceminister Krzysztof Łanda zapowiedział zmiany w polityce lekowej.

Wśród zmian znajdują się m.in.:
- ustawa o ratunkowym dostępie do technologii lekowych,
- zmiany w ustawie o refundacji wyrobów medycznych,
- RTR czyli refundacyjny tryb rozwojowy,
- nowy tryb egalitarny w przypadku pierwszej technologii lekowej o udowodnionej efektywności klinicznej we wskazaniu ultrarzadkim,
- skuteczniejsza walka z nielegalnym eksportem leków.

Jeżeli chodzi o politykę lekową to my w tej chwili praktycznie kończymy pracę nad dokumentem pt. "Polityka lekowa państwa". On wyjdzie lada chwila do konsultacji zewnętrznych i każdy będzie mógł się na jego temat wypowiedzieć. Zrezygnowaliśmy z tworzenia poszczególnych zespołów, wydaje mi się nie mieć to sensu, bo jest tak dużo zainteresowanych gremiów. Po prostu, niech każdy z nich weźmie poszczególny fragment, który go najbardziej interesuje i wypowie się na jego temat. Chciałbym, aby te konsultacje potrwały przynajmniej miesiąc czyli były to naprawdę poważne konsultacje społeczne.

Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia

Źródło: MedExpress.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Upadł projekt ograniczenia obrotu pozaaptecznego

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poseł Ewy Malik poinformował o wycofaniu się z pomysłu ograniczenia pozaaptecznego obrotu lekami.
Poseł Piotr Liroy-Marzec pyta ministra o dostępność medycznej marihuany

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, której skutkiem jest dopuszczenie terapii medyczną marihuaną, poseł Liroy-Marzec pyta Ministra Zdrowia o środki zapewniające dostępność produktu.
Technik to nie farmaceuta

Co pewien czas powraca temat kształcenia techników farmaceutycznych – jego jakości i wygaszania. Przysłuchując się tej dyskusji, nie sposób uciec przed spostrzeżeniem, że wciąż słyszymy w niej te same deklaracje, ale w praktyce niewiele się zmienia. Wbrew zapowiedziom środowiska techników sprzed kilku lat nie poprawiono bowiem ani nie ujednolicono standardów ich kształcenia, a wielu techników nie może znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Niezwykle potrzebna ustawa o zawodzie

Farmaceuci przeszło 25 lat czekają na ustawę o swoim zawodzie.Wcześniejsze przymiarki do jej uchwalenia odeszły w zapomnienie, nie widać też efektów działania powołanego do życia rok temu specjalnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Na nasze pytanie w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że obecnie zajmuje się pilniejszymi projektami, prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty zostały więc na jakiś czas zawieszone.

Producenci leków bez recepty przeciwko wycofaniu kosmetyków z aptek

PASMI Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty wydał oficjalne stanowisko w sprawie sprzedaży kosmetyków w aptekach.