Rozmowa o trendach – przyszłość farmacji to obsługa „tu i teraz”

Rozmowa o trendach – przyszłość farmacji to obsługa „tu i teraz”

Opublikowany

Dowiedz się jak możemy zaspakajać potrzeby pacjentów korzystając z dobrodziejstwa nowych technologii oraz w jakim kierunku będą rozwijać się apteki. Przeczytaj rozmowę z Pawłem Bochenkiem, kierownikiem ds. analizy i rozwoju rynku (Grupa NEUCA).

Które z trendów w nowych technologiach mają według Ciebie szansę na wdrożenie w farmacji w Polsce?

Wydaje mi się, że największą szansę na wdrożenie w niedalekiej przyszłości mają rozwiązania wykorzystujące mobilne technologie zintegrowane z gadżetami codziennego użytku, np. zegarki, opaski, bransoletki, które w czasie rzeczywistym będą monitorowały nie tylko szereg podstawowych parametrów pacjenta, ale również takie dane jak poziom i typ aktywności fizycznej, dietę, przyjmowanie leków itp.

Wyobrażam sobie, że rozwiązania te – poza zbieraniem informacji – będą służyć jako interfejs komunikacyjny do wyświetlania użytecznych komunikatów dla pacjenta – alertów czy dostarczania porad medycznych dostosowanych do jego potrzeb. Zakładam, że dzięki gromadzeniu i przetwarzaniu powyższych danych z wykorzystaniem
zaawansowanych algorytmów będziemy w stanie przewidywać z wyprzedzeniem różne zdarzenia zagrażające zdrowiu czy życiu. To pozwoli na powiadamianie o niebezpieczeństwie nie tylko samego pacjenta, ale także odpowiednie służby zdrowia. Dzięki temu będą one posiadały współrzędne GPS, dane autodiagnostyczne i historię
zdarzeń dotyczących pacjenta, które pozwolą im podjąć odpowiednie działania już po dotarciu na miejsce.

Jak zatem według Ciebie będzie wyglądać apteka w Polsce za 5-10 lat?

Wydaje mi się, że dzięki rozwojowi technologii wszystkie działania będą skupiały się na podnoszeniu wygody i komfortu życia pacjenta w procesie terapii leczniczych. Przede
wszystkim zamiana tradycyjnych recept na elektroniczne uprości i poprawi dostęp do leków.

Wymiana danych pomiędzy pacjentem, lekarzem i farmaceutą pomoże natomiast wyeliminować szereg błędów w procesie leczenia, na których traci pacjent. Dzięki zbudowaniu dialogu pomiędzy wszystkimi stronami z wykorzystaniem systemów informatycznych farmaceuta stanie się partnerem dla lekarza w trosce o zdrowie pacjenta. Wyobraźmy sobie taki scenariusz: pacjent trafia do apteki, która w oparciu o dostęp do centralnej kartoteki pacjenta jest w stanie dobrać odpowiednią kurację. System taki pozwoli uniknąć interakcji leków, uwzględnić uczulenie pacjenta na substancje czynne czy przewlekłe lub przebyte choroby. Potrafię sobie wyobrazić bardzo ścisłą współpracę farmaceuty z lekarzem, gdzie w sytuacjach wątpliwych farmaceuta, wykorzystując telemedycynę, przeprowadzi konsultacje online z lekarzem, aby zaoszczędzić czas pacjenta.

W mojej ocenie to kluczowa i konieczna współpraca w ochronie zdrowia – zgrany duet lekarz-farmaceuta.
Cały wywiad przeczytasz w ebooku "Apteka Przyszłości. 10 rozwiązań, które zmienią aptekę." Aby bezpłatnie pobrać ebook - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Lek 2 w 1

temu

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opatentowali lek amorficzny o dwojakim działaniu - obniżający poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze krwi.
Kury znoszące jajka z lekiem?

temu

Naukowcy z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków tak, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, WZW czy nowotworów).
To było historyczne wydarzenie

temu

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju poinformowała o przejściu polskiego, innowacyjnego leku na astmę i inne choroby płuc do fazy badań klinicznych. To trzeci raz w historii Polski!
Innowacyjny "transport" leku do nowotworu

temu

Obecnie może tylko 1-2 proc. tego, co podajemy dożylnie w leczeniu nowotworów, dociera do guza, a nawet jeżeli leki dotrą, to ich dystrybucja jest słaba i nie docierają np. do tych miejsc nieukrwionych, do których migrują makrofagi. Pozostała część leku trafia do innych tkanek, a przecież są to toksyczne substancje powodujące wiele skutków ubocznych. Profesor z Polski odkryła innowacyjną metodę dostarczanie leków do nowotworów!

Ciasteczka z marihuaną sposobem na otępienie