Nocne dyżury - bez regulacji to patowa sytuacja

Nocne dyżury - bez regulacji to patowa sytuacja

Opublikowany

Aptekarze są zobowiązania do pełnienia nocnych dyżurów, choć nie dostają za nie wynagrodzenia. W efekcie tracą na służeniu ludności w sposób niedostosowany do jej rzeczywistych potrzeb. Ministerstwo widzi ten problem i chce go rozwiązać poprzez odpowiednie zmiany w prawie farmaceutycznym.

W ocenie wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy kluczowe jest to, by ograniczyć liczbę dyżurujących aptek do poziomu zaspokajającego realne potrzeby społeczne oraz jasno określić rolę izb aptekarskich przy ustalaniu harmonogramu dyżurowania w powiecie - czytamy na stronie gazetaprawna.pl. 
Obecnie harmonogram dyżurów aptek ustala w drodze uchwały rada powiatu. Niestety jest w tym jeden duży problem - zupełnie inaczej pojęcie „dostosowania do potrzeb ludności” postrzegają samorządowcy, a inaczej aptekarze. Zdaniem tych pierwszych chodzi o to, by obywatel w ciągu kilku minut mógł dotrzeć wygodnie do apteki. W ocenie farmaceutów kluczowe jest to, by w którejś z placówek leki były dostępne, lecz niekoniecznie w najbliższej. Powód? Po doraźnie przyjmowane leki przeciwbólowe ludzie i tak najczęściej idą do sklepu znajdującego się na pobliskiej stacji benzynowej. Gdy potrzeba produktu mniej popularnego bądź na receptę – realizują swe zamówienie w aptece przyszpitalnej. I te, zdaniem wielu farmaceutów, powinny pełnić całodobowe dyżury regularnie.

 Ministerstwo do zmian jest obecnie nieco przymuszone orzecznictwem sądowym, które staje po stronie farmaceutów. Sędziowie coraz częściej dochodzą do wniosku, że uchwały rad powiatów należy uchylać.

Źródło: Gazeta Prawna

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
RAPORT - Pozaapteczny obrót lekami OTC

temu

Polska wyróżnia się negatywnie na tle innych krajów brakiem  ograniczeń dotyczących maksymalnych ilości bądź dawek leków  sprzedawanych w placówkach innych niż aptek - wskazuje Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki publikując obszerny raport na temat pozaaptecznego obrotu lekami. 
Nowela przeciwdziałająca wywozowi leków weszła w życie

temu

Wytwórcy i importerzy produktów leczniczych oraz przedsiębiorcy prowadzący hurtownię farmaceutyczną mają czas do 14 lipca na przekazanie GIF pełnej i aktualnej listy środków transportu.
Nowy wyrok w sprawie niedozwolonej reklamy aptek

temu

Reklamy leków i aptek nie można uznać za działalność jednoznacznie nakierowaną na dobro pacjentów. W ramach prawidłowo funkcjonującego systemu ochrony zdrowia powinny bowiem funkcjonować mechanizmy, które pozwalają na zakup leków wtedy, kiedy są one rzeczywiście niezbędne, a nie wtedy, gdy pojawia się taka pokusa wywołana reklamą.
Inspektorzy o propozycjach Ministerstwa Sprawiedliwości

temu

Nielegalny wywóz leków jest patologią, z którą mamy do czynienia w Polsce od kilku lat. Po okresie marginalizowania i banalizowania tego zjawiska podejmowano różne próby ograniczenia wywozu leków ratujących zdrowie i życie chorych. Zdecydowanie spóźnione, ale nie tylko dlatego nieudane. W połowie marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił kolejną propozycję rozwiązania tego problemu. Czy tym razem się uda?

Amber Gold branży farmaceutycznej

Adam Chojnacki, lubuski wojewódzki inspektor farmaceutyczny o mafii lekowej pod ochronnym parasolem prokuratury w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.