Minifabryka leków w liściu

Minifabryka leków w liściu

Opublikowany

Holenderscy naukowcy stworzyli sztuczny liść, który pod wpływem promieniowania słonecznego może syntezować niemal dowolne cząsteczki aktywne farmakologicznie.

Scientists Create Artificial Leaves That Serve as Drug Mini-Factories - YouTube

Inspired by nature, a team of Dutch scientists has developed an artificial leaf that can serve as a miniature factory for manufacturing medicine

Szkielet liścia wykonano z silikonu, zaś jego najważniejszym elementem są luminescencyjne koncentratory słoneczne, otaczające (i oświetlające) cienkie kanaliki, którymi przepływa płyn i w których zachodzą reakcje chemiczne potrzebne do wytwarzania leków. Urządzenie jest na tyle wydaje, że może pracować skutecznie nawet przy pewnym zacienieniu.

Wykorzystanie reaktorów takich jak ten, umożliwi tworzenie leków w każdym miejscu - leku na malarię w środku dżungli czy paracetamol na Marsie.

Dr. Timothy Noel

To rozwiązanie może znaleźć wdrożenie w medycynie wojskowej i pozwalać na szybsze leczenie żołnierzy na terytoriach walk lub w miejscach trudno dostępnych. 
Źródło: Medexpress 
Czytaj więcej na engadget.com.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły

Poszkodowani przez leki psychotropowe

Czy leki psychotropowe rzeczywiście pomagają? Jak reagują na nie pacjenci? Kontrowersyjny artykuł portalu fronda.pl stawia odważną tezę - psychiatrzy lekką ręką przepisują "psychotropy" jako remedium na wszystkie problemy. Czy tak w istocie jest?