Minifabryka leków w liściu

Minifabryka leków w liściu

Opublikowany

Holenderscy naukowcy stworzyli sztuczny liść, który pod wpływem promieniowania słonecznego może syntezować niemal dowolne cząsteczki aktywne farmakologicznie.

Scientists Create Artificial Leaves That Serve as Drug Mini-Factories - YouTube

Inspired by nature, a team of Dutch scientists has developed an artificial leaf that can serve as a miniature factory for manufacturing medicine

Szkielet liścia wykonano z silikonu, zaś jego najważniejszym elementem są luminescencyjne koncentratory słoneczne, otaczające (i oświetlające) cienkie kanaliki, którymi przepływa płyn i w których zachodzą reakcje chemiczne potrzebne do wytwarzania leków. Urządzenie jest na tyle wydaje, że może pracować skutecznie nawet przy pewnym zacienieniu.

Wykorzystanie reaktorów takich jak ten, umożliwi tworzenie leków w każdym miejscu - leku na malarię w środku dżungli czy paracetamol na Marsie.

Dr. Timothy Noel

To rozwiązanie może znaleźć wdrożenie w medycynie wojskowej i pozwalać na szybsze leczenie żołnierzy na terytoriach walk lub w miejscach trudno dostępnych. 
Źródło: Medexpress 
Czytaj więcej na engadget.com.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Poszkodowani przez leki psychotropowe

Czy leki psychotropowe rzeczywiście pomagają? Jak reagują na nie pacjenci? Kontrowersyjny artykuł portalu fronda.pl stawia odważną tezę - psychiatrzy lekką ręką przepisują "psychotropy" jako remedium na wszystkie problemy. Czy tak w istocie jest?