Minifabryka leków w liściu

Minifabryka leków w liściu

Opublikowany

Holenderscy naukowcy stworzyli sztuczny liść, który pod wpływem promieniowania słonecznego może syntezować niemal dowolne cząsteczki aktywne farmakologicznie.

Scientists Create Artificial Leaves That Serve as Drug Mini-Factories - YouTube

Inspired by nature, a team of Dutch scientists has developed an artificial leaf that can serve as a miniature factory for manufacturing medicine

Szkielet liścia wykonano z silikonu, zaś jego najważniejszym elementem są luminescencyjne koncentratory słoneczne, otaczające (i oświetlające) cienkie kanaliki, którymi przepływa płyn i w których zachodzą reakcje chemiczne potrzebne do wytwarzania leków. Urządzenie jest na tyle wydaje, że może pracować skutecznie nawet przy pewnym zacienieniu.

Wykorzystanie reaktorów takich jak ten, umożliwi tworzenie leków w każdym miejscu - leku na malarię w środku dżungli czy paracetamol na Marsie.

Dr. Timothy Noel

To rozwiązanie może znaleźć wdrożenie w medycynie wojskowej i pozwalać na szybsze leczenie żołnierzy na terytoriach walk lub w miejscach trudno dostępnych. 
Źródło: Medexpress 
Czytaj więcej na engadget.com.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Lek 2 w 1

temu

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opatentowali lek amorficzny o dwojakim działaniu - obniżający poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze krwi.
Kury znoszące jajka z lekiem?

temu

Naukowcy z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków tak, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, WZW czy nowotworów).
To było historyczne wydarzenie

temu

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Jadwiga Emilewicz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju poinformowała o przejściu polskiego, innowacyjnego leku na astmę i inne choroby płuc do fazy badań klinicznych. To trzeci raz w historii Polski!
Innowacyjny "transport" leku do nowotworu

temu

Obecnie może tylko 1-2 proc. tego, co podajemy dożylnie w leczeniu nowotworów, dociera do guza, a nawet jeżeli leki dotrą, to ich dystrybucja jest słaba i nie docierają np. do tych miejsc nieukrwionych, do których migrują makrofagi. Pozostała część leku trafia do innych tkanek, a przecież są to toksyczne substancje powodujące wiele skutków ubocznych. Profesor z Polski odkryła innowacyjną metodę dostarczanie leków do nowotworów!

Poszkodowani przez leki psychotropowe

Czy leki psychotropowe rzeczywiście pomagają? Jak reagują na nie pacjenci? Kontrowersyjny artykuł portalu fronda.pl stawia odważną tezę - psychiatrzy lekką ręką przepisują "psychotropy" jako remedium na wszystkie problemy. Czy tak w istocie jest?