Podsumowanie zmian na rynku farmaceutycznym

Podsumowanie zmian na rynku farmaceutycznym

Opublikowany

Jak planowane i nowo wprowadzone zmiany prawne na rynku farmaceutycznym wpłyną w nowym roku na rzeczywistość farmaceutów i pacjentów? Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podsumowuje dla Polskiego Radia kluczowe kwestie.

Sprzedaż kosmetyków i suplementów w aptekach

Naszym zdaniem kosmetyki powinny zostać w aptekach dlatego, że wiele z tych kosmetyków ma działanie prozdrowotne i same apteki w swoim asortymencie mają kosmetyki, które mają działanie prozdrowotne.
Suplementy też powinny zostać, jednakże powinny one podlegać badaniom - tak, że zadeklarowany skład suplementu zgadza się ze składem faktycznym w danym leku.

Opieka farmaceutyczna

Społeczeństwo się starzeje, zauważamy małą liczbę lekarzy, średnia wieku lekarzy jest coraz większa. Tutaj rola farmaceutów jest nie do przecenienia, dlatego, że jestesmy ogniwem pośrednim pomiędzy lekarzem a pacjentem. Poprzez odpowiednią opiekę farmaceutyczną jestesmy w stanie wypełnić te lukę i zabezpieczyć pacjentów w podstawowe lekarstwa czy udzielić porady.

System ochrony zdrowia nie dostrzega naszej grupy zawodowej. Jesteśmy bdb wykształconymi specjalistami, którzy są w stanie usprawnić i pomóc systemowi ochrony zdrowia o czym od lat informujemy ministerstwo zdrowia. Nie wiem dlaczego system ochrony zdrowia nie chce skorzystać z naszej pomocy.

Zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne - kryterium demograficzne

Z naszych wyliczeń wynika, że na dzień dzisiejszy mamy już ponad 400 gmin, w których jest możliwe otwieranie nowych aptek. Również będzie możliwe otwieranie nowych aptek na nowopowstałych osiedlach. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjenta

Posłuchaj całego podsumowania - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
RAPORT - Pozaapteczny obrót lekami OTC

temu

Polska wyróżnia się negatywnie na tle innych krajów brakiem  ograniczeń dotyczących maksymalnych ilości bądź dawek leków  sprzedawanych w placówkach innych niż aptek - wskazuje Stowarzyszenie Leki tylko z Apteki publikując obszerny raport na temat pozaaptecznego obrotu lekami. 
Nowela przeciwdziałająca wywozowi leków weszła w życie

temu

Wytwórcy i importerzy produktów leczniczych oraz przedsiębiorcy prowadzący hurtownię farmaceutyczną mają czas do 14 lipca na przekazanie GIF pełnej i aktualnej listy środków transportu.
Nowy wyrok w sprawie niedozwolonej reklamy aptek

temu

Reklamy leków i aptek nie można uznać za działalność jednoznacznie nakierowaną na dobro pacjentów. W ramach prawidłowo funkcjonującego systemu ochrony zdrowia powinny bowiem funkcjonować mechanizmy, które pozwalają na zakup leków wtedy, kiedy są one rzeczywiście niezbędne, a nie wtedy, gdy pojawia się taka pokusa wywołana reklamą.
Inspektorzy o propozycjach Ministerstwa Sprawiedliwości

temu

Nielegalny wywóz leków jest patologią, z którą mamy do czynienia w Polsce od kilku lat. Po okresie marginalizowania i banalizowania tego zjawiska podejmowano różne próby ograniczenia wywozu leków ratujących zdrowie i życie chorych. Zdecydowanie spóźnione, ale nie tylko dlatego nieudane. W połowie marca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił kolejną propozycję rozwiązania tego problemu. Czy tym razem się uda?

Obrót pozaapteczny: MZ przedstawiło nowy wykaz leków - są wątpliwości ekspertów

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie MZ z 2010 roku w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego.