Podsumowanie zmian na rynku farmaceutycznym

Podsumowanie zmian na rynku farmaceutycznym

Opublikowany

Jak planowane i nowo wprowadzone zmiany prawne na rynku farmaceutycznym wpłyną w nowym roku na rzeczywistość farmaceutów i pacjentów? Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podsumowuje dla Polskiego Radia kluczowe kwestie.

Sprzedaż kosmetyków i suplementów w aptekach

Naszym zdaniem kosmetyki powinny zostać w aptekach dlatego, że wiele z tych kosmetyków ma działanie prozdrowotne i same apteki w swoim asortymencie mają kosmetyki, które mają działanie prozdrowotne.
Suplementy też powinny zostać, jednakże powinny one podlegać badaniom - tak, że zadeklarowany skład suplementu zgadza się ze składem faktycznym w danym leku.

Opieka farmaceutyczna

Społeczeństwo się starzeje, zauważamy małą liczbę lekarzy, średnia wieku lekarzy jest coraz większa. Tutaj rola farmaceutów jest nie do przecenienia, dlatego, że jestesmy ogniwem pośrednim pomiędzy lekarzem a pacjentem. Poprzez odpowiednią opiekę farmaceutyczną jestesmy w stanie wypełnić te lukę i zabezpieczyć pacjentów w podstawowe lekarstwa czy udzielić porady.

System ochrony zdrowia nie dostrzega naszej grupy zawodowej. Jesteśmy bdb wykształconymi specjalistami, którzy są w stanie usprawnić i pomóc systemowi ochrony zdrowia o czym od lat informujemy ministerstwo zdrowia. Nie wiem dlaczego system ochrony zdrowia nie chce skorzystać z naszej pomocy.

Zmiany w ustawie prawo farmaceutyczne - kryterium demograficzne

Z naszych wyliczeń wynika, że na dzień dzisiejszy mamy już ponad 400 gmin, w których jest możliwe otwieranie nowych aptek. Również będzie możliwe otwieranie nowych aptek na nowopowstałych osiedlach. Jest to dobre rozwiązanie dla pacjenta

Posłuchaj całego podsumowania - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Upadł projekt ograniczenia obrotu pozaaptecznego

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację poseł Ewy Malik poinformował o wycofaniu się z pomysłu ograniczenia pozaaptecznego obrotu lekami.
Poseł Piotr Liroy-Marzec pyta ministra o dostępność medycznej marihuany

W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii, której skutkiem jest dopuszczenie terapii medyczną marihuaną, poseł Liroy-Marzec pyta Ministra Zdrowia o środki zapewniające dostępność produktu.
Technik to nie farmaceuta

Co pewien czas powraca temat kształcenia techników farmaceutycznych – jego jakości i wygaszania. Przysłuchując się tej dyskusji, nie sposób uciec przed spostrzeżeniem, że wciąż słyszymy w niej te same deklaracje, ale w praktyce niewiele się zmienia. Wbrew zapowiedziom środowiska techników sprzed kilku lat nie poprawiono bowiem ani nie ujednolicono standardów ich kształcenia, a wielu techników nie może znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Niezwykle potrzebna ustawa o zawodzie

Farmaceuci przeszło 25 lat czekają na ustawę o swoim zawodzie.Wcześniejsze przymiarki do jej uchwalenia odeszły w zapomnienie, nie widać też efektów działania powołanego do życia rok temu specjalnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Na nasze pytanie w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że obecnie zajmuje się pilniejszymi projektami, prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty zostały więc na jakiś czas zawieszone.

Obrót pozaapteczny: MZ przedstawiło nowy wykaz leków - są wątpliwości ekspertów

Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało projekt rozporządzenia nowelizującego rozporządzenie MZ z 2010 roku w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego.