Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje

Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje

Opublikowany

Rak - dla większości pacjentów brzmi jak wyrok śmierci. Do tego dochodzi frustrująco długa ścieżka diagnostyki, a następnie leczenia. A liczba specjalistów? Około tysiąca onkologów, 300 radioterapeutów, nie więcej niż pół tysiąca patomorfologów. Profesor Szczylik - onkolog, w gorzkich słowach opisuje zatrważającą rzeczywistość. Uderza w nich brak wiary w zmiany, określane przez niego jako kolejne puste hasła władzy. Co może w tej sytuacji pomóc?

Co roku na nowotwory umiera u nas ponad 90 tysięcy chorych, mniej więcej co trzeci mógłby żyć, gdyby tylko zmienić system opieki. Twierdzę, że umierają z powodu zaniechań polityków.

profesor Cezary Szczylik, onkolog, Szef Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

To ostatni moment, aby zacząć działać. Jeśli nic nie zrobimy, rak nas zdziesiątkuje. Równie dobrze można byłoby stanąć w szeregu i dać się rozstrzelać.

O poziomie cywilizacyjnym społeczeństwa świadczy to, jak traktuje ono chorych psychiatrycznych i nowotworowych. Proszę zapytać pacjentów, jak wyglądają ich rozmowy z onkologami. Wchodzą do gabinetu, lekarz nie ma czasu nawet im się przyjrzeć, bo patrzy w dokumenty. Dwie, trzy minuty, i już do widzenia, musi wejść następny pacjent. To jest smutne, żenujące, odhumanizowane. Chory stał się przedmiotem w systemie, w którym wszystkiego jest za mało: lekarzy, czasu, sprzętu, pieniędzy.

Chciałem zainteresować NFZ rozwiązaniem, które byłoby dobre dla pacjentów i budżetu - z badań zrealizowanych w naszej klinice, zresztą we współpracy z NFZ wynika, że można byłoby podawać wiele z tych leków tylko przez 36 miesięcy, później wstrzymać, obserwować i czekać na efekt takiej taktyki terapeutycznej. W chwili wznowienia szybko można powrócić do leczenia. pacjent dostawałby lek, ale niezbyt długo, więc ograniczyłoby się skutki uboczne, a przy tym nadmiernie nie obciążało budżetu.

Źródło: Newsweek - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tomasz Latos zamyka apteki niezależne w Polsce

temu

Decyzja nagła, bez konsultacji, bez planu. Posłowie podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia przegłosowali poprawkę do Prawa farmaceutycznego zgłoszoną przez Tomasza Latosa - możliwość sprzedaży wysyłkowej leków na receptę osobom niepełnosprawnym ORAZ wysyłkę leków OTC do wszystkich pacjentów.
Funkcjonariusze rozbili szajkę wywożącą leki za granicę

temu

W przeszukiwanych miejscach zabezpieczono farmaceutyki warte aż 10 milionów złotych.
"Trzeba być idiotą, aby sprzedawać deficyty na polski rynek"

temu

Tak twierdzą osoby, które zaangażowane są w nielegalny wywóz leków za granicę. Te same preparaty przynoszą im w ten sposób dużo wyższy zysk. Reporterzy Magazynu Śledczego Anity Gargas pokazują jak działała złapana niedawno grupa zajmująca się wywozem leków. 
Kto dostarczy lek dla 800 tysięcy chorych na nadciśnienie? GIF wstrzymuje obrót 40 lekami kilkunastu firm

temu

Brak dostępności do wstrzymanych leków zawierających Valsartan to problem dla pacjentów, a co za tym idzie także dla farmaceutów. Jednak lek nie zniknął z rynku całkowicie. Jedną z niewielu firm, w której produkowany valsartan jest bezpieczny (pochodzi spoza Chin) jest Synoptis Pharma. Substancja czynna wykorzystywana przez tę firmą produkowana jest u producenta posiadającego pełny proces produkcyjny - w tym produkcję API. Producent ten przeszedł już wiele audytów GMP w tym z EU.

Szczepionki - rozsądek czy ryzyko na własne życzenie?

Obowiązkowe od początku tego roku szczepienia przeciwko pneumokokom, podgrzewają odwieczną dyskusję o tym czy szczepionki ratują nasze zdrowie czy może kieszenie właścicieli koncernów farmaceutycznych. Ilu specjalistów, tyle opinii. Sęk w tym, aby bzdury odsiać od naukowych dowodów, a to bez odpowiedniej wiedzy jest trudne. Co na temat szczepień sądzi lekarz?