Samoleczenie wśród Polaków - jakie rozwiązania preferujemy?

Samoleczenie wśród Polaków - jakie rozwiązania preferujemy?

Opublikowany

Praktycznie każdy z nas choć raz leczył się na własną rękę - bez konsultacji ze specjalistą. Wszak nie z każdym katarem trzeba od razu zwracać się do lekarza. Niemniej jednak czasem ryzykujemy zdrowie, łykając przypadkowe wręcz środki polecane przez rodzinę czy przyjaciół.

Badanie „Barometr Bayer” przeprowadzone w ubiegłym roku wskazuje, że 95 proc. Polaków od czasu do czasu leczy się bez konsultacji z lekarzem. Jakie dolegliwości próbujemy zwalczyć sami i jakimi metodami? 
47 proc. pytanych leczy samemu dolegliwości bólowe. Nawet przewlekłe i silne bóle np. stawów leczymy środkami kupowanymi bez recepty.

64 proc. Polaków do samoleczenia stosuje leki na receptę”. Leczenie się na własną rękę preparatem od sąsiadki trzyma się u nas mocno.

56 proc. ankietowanych samodzielnie leczy problemy układu pokarmowego: wzdęcia, zgagę, biegunkę.

Pocieszające jest to, że gdy zażywamy leki, w ogromnej większości zapoznajemy się z ulotkami dołączanymi do preparatów – zarówno tych receptowych, jak i dostępnych bez recepty. A ponad 90 proc. ankietowanych osób zadeklarowało, że stosuje się do zaleceń zawartych na ulotkach co do dawkowania - czytamy na stronie wyborcza.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Najbardziej kontrowersyjny "doktor" w Polsce

temu

Jak sam o sobie mówi, choć wykształcenia medycznego nie ma, to medycyną pasjonował się niemal od zawsze. Teraz "leczy" pacjentów. Możemy przeczytać, że według niego nowotwór można zniszczyć bez chemio- czy radioterapii. Że przyczyną miażdżycy nie jest cholesterol. Nagrywa filmiki, w których  radzi, żeby kobiety w ciąży jadły parówki, golonkę, salceson i wątróbkę... Nie brakuje jednak pacjentów, którzy porzucają tradycyjne leczenie na rzecz metod praktykowanych przez doktora Ziębę.
Zemsta na inspektorze

temu

Takie historie, w których inspektorzy farmaceutyczni zmuszeni są do tłumaczenia się ze swoich działań, zdarzają się nie od wczoraj. Inspektorzy są nie tylko zbywani, a ich wnioski do prokuratury o zbadanie konkretnych działań przedsiębiorców lekceważone, bywają też zastraszani, a nawet oskarżani. Takie sprawy zwykle ciągną się bardzo długo…
Polpharma z prawem do marki Lakcid

temu

Biomed Lublin sprzedał Poplharmie za 17 mln zł netto prawa do marki Lakcid. Transakcja dotyczy sprzedaży rejestrów wszystkich wariantów marki Lakcid, Lakcid Forte i Lakcid L. Zgodnie z umową Biomed nadal będzie producentem probiotyku.
Marek Posobkiewicz jako Don GISu

temu

Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny) nie przestaje zaskakiwać w swojej pomysłowości na dotarcie do pacjentów. Jako raper GISu przestrzegał przed trującymi grzybami, jako rocker GISu śpiewał o suplementach, a dziś - jako Don Gisu, zachęca do szczepień.

Dron dostarczający leki - co stoi na przeszkodzie?

Pacjent nie musi wracać po lek, który trzeba przygotować. Wystarczy, że udostępni farmaceucie informację o swojej lokalizacji, a ten w krótkim czasie wyśle mu paczkę dronem. To wizja przyszłości.