Onkolog Jacek Jassem: Marihuana nie wyleczy nowotworu

Onkolog Jacek Jassem: Marihuana nie wyleczy nowotworu

Opublikowany

Jak bumerang wraca dyskusja na temat skuteczności tzw. "medycznej marihuany" w leczeniu nowotworów. Onkolog Jacek Jassem uważa, że lekarz powinien informować pacjenta, że stosowanie marihuany jest nie tylko nieskuteczne, ale i potencjalnie szkodliwe.

W lutym Polska Liga Walki z Rakiem uruchomi stronę internetową, która będzie tłumaczeniem witryny amerykańskiego Narodowego Instytutu Raka, gdzie w sposób obiektywny i oparty na dowodach naukowych opisane są wszystkie tzw. niekonwencjonalne metody leczenia nowotworów. Mam nadzieję, że obali to wiele funkcjonujących w Polsce mitów.

Badania pokazują, że zmniejsza ona nieco nasilenie objawów towarzyszących leczeniu nowotworów, takich jak nudności czy wymioty, a także działa przeciwbólowo. Marihuana może więc mieć pewne zastosowanie w onkologii. Jej efekty są jednak na tyle niejednoznaczne, że ani FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, ani żadna inna poważna agencja nie zatwierdziła marihuany jako leku u chorych na nowotwory. Niezależnie od tego w niektórych państwach jest ona dozwolona i stosowana z uwagi na jej wspomagające działanie.

Rozumiem, że ktoś gdzieś słyszał, że komuś coś pomogło, ale to nie znaczy, że tak rzeczywiście było. Wszystkie sygnały dotyczące aktywności jakiejś substancji są sprawdzane. W Stanach Zjednoczonych jest nawet specjalna instytucja zajmująca się testowaniem tzw. niekonwencjonalnych terapii. Takie opisy przypadków należy traktować bardzo ostrożnie.

Źródło: www.rp.pl
Przeczytaj wywiad - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Coraz więcej pacjentów zgłasza działania niepożądane

W minionym roku o 30 proc. więcej pacjentów niż rok wcześniej, zgłosiło działania niepożądane leków do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. To między innymi efekt akcji informacyjnej prowadzonej przez URPL. 16 stycznia na stronie internetowej URPL i w mediach społecznościowych pojawi się kolejny, już trzeci spot propagujący zgłaszanie działań niepożądanych przez pacjentów.