Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Opublikowany

Zdaniem specjalistów zagraża nam epidemia MERS, gorączki Lassa oraz zakażeń wirusem Nipah. To właśnie przeciw nim powinniśmy szukać szczepionek.

Organizacja Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) przeznaczyła na ten cel 460 mln dol. Naukowcy i biznesmeni poszukują kolejnych 500 mln wśród uczestników forum ekonomicznego w Davos.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) wywoływany jest przez nowy szczep koronawirusów. Powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność oddechową. Pierwszy przypadek odnotowano w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej. Ustalono też, że wirusy przeniosły się na ludzi przez wielbłądy. Dotąd zarejestrowano nieco ponad 1000 przypadków MERS. Zmarło ok. 40 proc. zakażonych.

Druga na celowniku naukowców jest gorączka Lassa wywoływana przez odzwierzęce arenawirusy. Została zidentyfikowana dopiero w 1969 roku. Jej objawy przypominają ebolę, jednak śmiertelność jest niższa – umiera ok. 20 proc. zakażonych, a wśród leczonych rybawiryną – tylko 1 proc. Każdego roku na gorączkę Lassa umiera ok. 5 tys. osób.

Jeszcze słabiej poznany jest wirus Nipah przenoszony przez nietoperze. Pierwszą epidemię zarejestrowano w 1997 roku w Malezji. Szacuje się, że wirus zabił ok. 200 osób.

Epidemie chorób wywołanych wirusami Ebola i Zika pokazały, jak tragicznie słabo przygotowani jesteśmy do radzenia sobie z zagrożeniami mikrobiologicznymi. Ebola zabiła co najmniej 11 tys. osób. Efekty zakażenia ziką w Brazylii – i skutki w postaci małogłowia niemowląt – są trudne do oszacowania. Prawdopodobnie tysiące dzieci będą żyły z wadami rozwojowymi i niepełnosprawnością umysłową.

Źródło: rp.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Wycofane z obrotu z powodu obecności substancji niedozwolonej

temu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wycofa z obrotu preparaty, które jak wykazała kontrola - zawierały substancję niedozwoloną.
Leki, które ratują życie

temu

Kiedyś insulinę trzeba było wyprodukować ze 100 trzustek wieprzowych. Dzisiaj produkuje ją Escherichia coli lub inna bakteria. Gdyby nie one, to dla 200 mln pacjentów na świecie, którzy muszą brać insulinę, musielibyśmy hodować 20 mld świń.
Jak zmienia się ilość produktów dostępnych w obrocie aptecznym?

temu

Typowymi parametrami statystycznymi obrazującymi rynek apteczny są wartość i ilość sprzedaży produktów sprzedawanych pacjentom i konsumentom. A jednym z czynników decydujących nie tylko o dynamice wartości sprzedaży, ale będącym wskaźnikiem wzrostu konkurencyjności na rynku jest ilość dostępnych w sprzedaży prezentacji produktów (SKUs). A ta liczba nieustannie rośnie.
Zabójcza substancja wciąż w sprzedaży

temu

Parę lat temu w mediach głośno było o śmierci 20-letniej warszawianki, która zmarła w wyniku przyjmowania dużej ilości dinitrofenolu (DNP) –nielegalnego, silnego spalacza tłuszczu. Osoba, która sprzedała dziewczynie preparat przez internet, została skazana na 5 lat więzienia. Jednak co z tego, skoro DNP wciąż jest sprzedawany w sieci i bez problemu może go kupić dosłownie każdy.

Projekt 51% trafi do ministerstwa

Z ostatniej chwili - dzisiejsze posiedzenie Komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji zostało zakończone skierowaniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne do Ministerstwa Zdrowia.