Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Opublikowany

Zdaniem specjalistów zagraża nam epidemia MERS, gorączki Lassa oraz zakażeń wirusem Nipah. To właśnie przeciw nim powinniśmy szukać szczepionek.

Organizacja Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) przeznaczyła na ten cel 460 mln dol. Naukowcy i biznesmeni poszukują kolejnych 500 mln wśród uczestników forum ekonomicznego w Davos.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) wywoływany jest przez nowy szczep koronawirusów. Powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność oddechową. Pierwszy przypadek odnotowano w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej. Ustalono też, że wirusy przeniosły się na ludzi przez wielbłądy. Dotąd zarejestrowano nieco ponad 1000 przypadków MERS. Zmarło ok. 40 proc. zakażonych.

Druga na celowniku naukowców jest gorączka Lassa wywoływana przez odzwierzęce arenawirusy. Została zidentyfikowana dopiero w 1969 roku. Jej objawy przypominają ebolę, jednak śmiertelność jest niższa – umiera ok. 20 proc. zakażonych, a wśród leczonych rybawiryną – tylko 1 proc. Każdego roku na gorączkę Lassa umiera ok. 5 tys. osób.

Jeszcze słabiej poznany jest wirus Nipah przenoszony przez nietoperze. Pierwszą epidemię zarejestrowano w 1997 roku w Malezji. Szacuje się, że wirus zabił ok. 200 osób.

Epidemie chorób wywołanych wirusami Ebola i Zika pokazały, jak tragicznie słabo przygotowani jesteśmy do radzenia sobie z zagrożeniami mikrobiologicznymi. Ebola zabiła co najmniej 11 tys. osób. Efekty zakażenia ziką w Brazylii – i skutki w postaci małogłowia niemowląt – są trudne do oszacowania. Prawdopodobnie tysiące dzieci będą żyły z wadami rozwojowymi i niepełnosprawnością umysłową.

Źródło: rp.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
31 najbardziej obiecujących leków 

temu

W 2017 r. Centrum Badań nad Narkotykami i Badań (CDER) FDA zatwierdziło 46 nowych leków. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z 22 nowymi nowymi lekami zatwierdzonymi w 2016 r. Pozytywny trend zatwierdzenia w 2017 r. oznacza, że w 2018 r. Nadal będziemy świadkami powstawania wielu nowych leków.
Palenie papierosów wpływa na przyswajanie leków

temu

Polscy naukowcy ostrzegają - niektóre składniki dymu tytoniowego mogą wchodzić w interakcje z lekami. U osób, które rzucają palenie może mieć to wpływ na zmianę stężenia leków.
Strach przed lekami generycznymi

temu

Każdy szczegół wpływa na percepcję pacjentów, którym poleca się odpowiedniki leków innowacyjnych. Weneryk, geriatryk, czy degeneryk - skojarzeń z określeniem "leki generyczne" może być wiele i nieszczęśliwie - nie są one pozytywne. 
Niewiarygodne historie cudownych preparatów

temu

Teoretycznie każdy człowiek, oglądając reklamy różnych cudownych preparatów, powinien wiedzieć, że składane w nich obietnice są złudne. No bo jak można uwierzyć, że możliwe jest schudnięcie w ciągu tygodnia 5 czy 10 kilogramów? I jak niby miałoby się udać zlikwidować haluksy bez bólu i kontaktu z lekarzem? Albo jakim cudem w ciągu miesiąca włosy mogą urosnąć o kilkanaście centymetrów? Przecież gdyby istniały substancje działające w taki sposób, od dawna wszyscy bylibyśmy szczupli, silni, zdrowi, urodziwi, pozbawieni jakichkolwiek ułomności.

Projekt 51% trafi do ministerstwa

Z ostatniej chwili - dzisiejsze posiedzenie Komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji zostało zakończone skierowaniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne do Ministerstwa Zdrowia.