Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Szczepionki na te wirusy pilnie potrzebne

Opublikowany

Zdaniem specjalistów zagraża nam epidemia MERS, gorączki Lassa oraz zakażeń wirusem Nipah. To właśnie przeciw nim powinniśmy szukać szczepionek.

Organizacja Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI) przeznaczyła na ten cel 460 mln dol. Naukowcy i biznesmeni poszukują kolejnych 500 mln wśród uczestników forum ekonomicznego w Davos.

MERS (Middle East Respiratory Syndrome) wywoływany jest przez nowy szczep koronawirusów. Powoduje wysoką gorączkę i ciężką niewydolność oddechową. Pierwszy przypadek odnotowano w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej. Ustalono też, że wirusy przeniosły się na ludzi przez wielbłądy. Dotąd zarejestrowano nieco ponad 1000 przypadków MERS. Zmarło ok. 40 proc. zakażonych.

Druga na celowniku naukowców jest gorączka Lassa wywoływana przez odzwierzęce arenawirusy. Została zidentyfikowana dopiero w 1969 roku. Jej objawy przypominają ebolę, jednak śmiertelność jest niższa – umiera ok. 20 proc. zakażonych, a wśród leczonych rybawiryną – tylko 1 proc. Każdego roku na gorączkę Lassa umiera ok. 5 tys. osób.

Jeszcze słabiej poznany jest wirus Nipah przenoszony przez nietoperze. Pierwszą epidemię zarejestrowano w 1997 roku w Malezji. Szacuje się, że wirus zabił ok. 200 osób.

Epidemie chorób wywołanych wirusami Ebola i Zika pokazały, jak tragicznie słabo przygotowani jesteśmy do radzenia sobie z zagrożeniami mikrobiologicznymi. Ebola zabiła co najmniej 11 tys. osób. Efekty zakażenia ziką w Brazylii – i skutki w postaci małogłowia niemowląt – są trudne do oszacowania. Prawdopodobnie tysiące dzieci będą żyły z wadami rozwojowymi i niepełnosprawnością umysłową.

Źródło: rp.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Leki z pożytkiem dla polskiego PKB

temu

Dziś globalnie na każde 10 sprzedawanych farmaceutyków, 8 to produkty biotechnologiczne. W Polsce to obszar z ogromnym potencjałem innowacyjnym. 
Wiedza, współpraca, wiarygodność, bezpieczeństwo, dobro społeczne, regulacja, edukacja – recepta to Suplindex

temu

Uczestnicy konferencji „Rynek suplementów diety -  Raport: bezpieczeństwo, trendy, regulacje” byli zgodni - rynek suplementów diety musi zostać uporządkowany. Rozwiązaniem może okazać się Suplindex, który powstaje w oparciu o rzetelną wiedzę i współpracę z uczestnikami rynku.
Nadciśnieniowcy mają problem z regularnym przyjmowaniem leków

temu

Badanie przeprowadzone na grupie 1400 chorych  na nadciśnienie z Wielkiej Brytanii i Czech pokazało, że większość z nich ma ogromny problem z regularnym przyjmowaniem leków. Okazało się, że leków regularnie nie przyjmowało aż  41,6% Brytyjczyków i 31,5% Czechów.
Orthoveral – perfekcyjna higiena jamy ustnej!

temu

Pasty i żele do mycia zębów to obszerny dział kosmetyków a także produktów leczniczych, całkiem często reklamowanych w telewizji. Niektóre z nich można nabyć w aptece, a ich działanie oprócz utrzymania jamy ustnej w czystości sprowadza się także do łagodzenia stanów zapalnych, efektu przeciwbakteryjnego czy mniejszej ścieralności. Dużą grupę pacjentów poszukujących w aptece odpowiednich preparatów i akcesoriów stomatologicznych stanowią osoby noszące aparaty ortodontyczne. Zatem nic dziwnego, że pojawiła się reklama specyfiku typowo dla nich.

Projekt 51% trafi do ministerstwa

Z ostatniej chwili - dzisiejsze posiedzenie Komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji zostało zakończone skierowaniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne do Ministerstwa Zdrowia.