Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Opublikowany

Trzy krótkie historie osób, które chciały sobie pomóc, a wyrządziły sobie ogromną krzywdę.

"10 lat temu pisałam o trzech pacjentach Kliniki Hematologii w Katowicach. Tomek miał 29 lat. Był zdrowy, choć nie dbał o zęby. Bolały, więc kupił sobie dużo tabletek z podwójną dawką ibuprofenu (400 mg). Brał ich siedem-osiem dziennie. Dopuszczalna dawka to sześć.

W ulotce producenci ostrzegają, że ibuprofen może powodować „zmiany w obrazie krwi”. Ale co to mówi zwykłemu człowiekowi? Lekarze rozpoznali u Tomka ciężką anemię i zanik szpiku. Zmarł po trzech miesiącach.

Potem była 28-latka, u której liczba białych i czerwonych ciałek spadła do poziomu zagrażającego życiu. Brała przez pięć dni po kilkanaście tabletek przeciwbólowych. – To dwukrotnie więcej, niż można, ale kto czyta ulotkę, kupując lek na stacji benzynowej? – pytał prof. Jerzy Hołowiecki, wtedy szef kliniki. 28-latkę z trudem odratowano.

Była jeszcze 30-letnia Ewa. Cierpiała z powodu kolek wątrobowych. Nie przekraczała dziennej dawki leków przeciwbólowych, ale brała je bez przerwy przez wiele miesięcy. Liczba płytek w jej krwi spadła do 4 tys. na 1 mm sześć., podczas gdy norma wynosi co najmniej 140 tys. Przeżyła, ale straciła ciążę."

Źródło: wyborcza.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Leki z pożytkiem dla polskiego PKB

temu

Dziś globalnie na każde 10 sprzedawanych farmaceutyków, 8 to produkty biotechnologiczne. W Polsce to obszar z ogromnym potencjałem innowacyjnym. 
Wiedza, współpraca, wiarygodność, bezpieczeństwo, dobro społeczne, regulacja, edukacja – recepta to Suplindex

temu

Uczestnicy konferencji „Rynek suplementów diety -  Raport: bezpieczeństwo, trendy, regulacje” byli zgodni - rynek suplementów diety musi zostać uporządkowany. Rozwiązaniem może okazać się Suplindex, który powstaje w oparciu o rzetelną wiedzę i współpracę z uczestnikami rynku.
Nadciśnieniowcy mają problem z regularnym przyjmowaniem leków

temu

Badanie przeprowadzone na grupie 1400 chorych  na nadciśnienie z Wielkiej Brytanii i Czech pokazało, że większość z nich ma ogromny problem z regularnym przyjmowaniem leków. Okazało się, że leków regularnie nie przyjmowało aż  41,6% Brytyjczyków i 31,5% Czechów.
Orthoveral – perfekcyjna higiena jamy ustnej!

temu

Pasty i żele do mycia zębów to obszerny dział kosmetyków a także produktów leczniczych, całkiem często reklamowanych w telewizji. Niektóre z nich można nabyć w aptece, a ich działanie oprócz utrzymania jamy ustnej w czystości sprowadza się także do łagodzenia stanów zapalnych, efektu przeciwbakteryjnego czy mniejszej ścieralności. Dużą grupę pacjentów poszukujących w aptece odpowiednich preparatów i akcesoriów stomatologicznych stanowią osoby noszące aparaty ortodontyczne. Zatem nic dziwnego, że pojawiła się reklama specyfiku typowo dla nich.

80% Polaków opowiada się za legalną medyczną marihuaną w Polsce

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Newsweeka”. Tylko 5 proc. respondentów odpowiedziało "NIE" na pytanie o legalizację.