Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Opublikowany

Trzy krótkie historie osób, które chciały sobie pomóc, a wyrządziły sobie ogromną krzywdę.

"10 lat temu pisałam o trzech pacjentach Kliniki Hematologii w Katowicach. Tomek miał 29 lat. Był zdrowy, choć nie dbał o zęby. Bolały, więc kupił sobie dużo tabletek z podwójną dawką ibuprofenu (400 mg). Brał ich siedem-osiem dziennie. Dopuszczalna dawka to sześć.

W ulotce producenci ostrzegają, że ibuprofen może powodować „zmiany w obrazie krwi”. Ale co to mówi zwykłemu człowiekowi? Lekarze rozpoznali u Tomka ciężką anemię i zanik szpiku. Zmarł po trzech miesiącach.

Potem była 28-latka, u której liczba białych i czerwonych ciałek spadła do poziomu zagrażającego życiu. Brała przez pięć dni po kilkanaście tabletek przeciwbólowych. – To dwukrotnie więcej, niż można, ale kto czyta ulotkę, kupując lek na stacji benzynowej? – pytał prof. Jerzy Hołowiecki, wtedy szef kliniki. 28-latkę z trudem odratowano.

Była jeszcze 30-letnia Ewa. Cierpiała z powodu kolek wątrobowych. Nie przekraczała dziennej dawki leków przeciwbólowych, ale brała je bez przerwy przez wiele miesięcy. Liczba płytek w jej krwi spadła do 4 tys. na 1 mm sześć., podczas gdy norma wynosi co najmniej 140 tys. Przeżyła, ale straciła ciążę."

Źródło: wyborcza.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nieuzasadnione straszenie pacjentów?

temu

Od 1 listopada obniżyły się urzędowe ceny niektórych leków dla pacjentów  po przeszczepach. W związku z tym zmieniła się także podstawa limitu  finansowania w grupach limitowych. Rozpętała się burza napędzana przez część mediów. Szczególnie w kontekście leków generycznych i ich domniemywanej mniejszej skuteczności. 
Niebezpieczny switch

temu

W ostatnich miesiącach kilkanaście preparatów dostępnych wcześniej na receptę zmieniło kategorię dostępności i można je już kupić bez ordynacji lekarskiej. Decyzję w sprawach tych leków podjął prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych (UPRL), który– zgodnie z prawem –może zmienić kategorię dostępności nawet w przypadku negatywnej rekomendacji Komisji ds.Produktów Leczniczych. Dlatego tym bardziej farmaceuci powinni uświadamiać pacjentom ryzyko, jakie wiąże się z przyjmowaniem niektórych leków bezordynacji lekarskiej.
Halitomin – bloker nieświeżego oddechu

temu

Nieświeży oddech potrafi być kłopotliwą przypadłością, która wpływa na relacje społeczne. Może być wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej albo manifestować kompletnie inną dolegliwość. Nowa kampania Halitomin upraszcza to zjawisko maksymalnie, proponując jedno rozwiązanie: tabletki do ssania. Czy faktycznie sprawdzą się jako bloker nieświeżego oddechu?
Kolejna podwyżka cen dla osób po przeszczepach

temu

Listopadowa lista leków refundowanych kolejny raz wywołała dyskusję wśród pacjentów po przeszczepach. O kilkaset złotych zdrożała zawiesina stosowana u dzieci.

80% Polaków opowiada się za legalną medyczną marihuaną w Polsce

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Newsweeka”. Tylko 5 proc. respondentów odpowiedziało "NIE" na pytanie o legalizację.