Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Do tego prowadzi bezmyślne nadużywanie leków

Opublikowany

Trzy krótkie historie osób, które chciały sobie pomóc, a wyrządziły sobie ogromną krzywdę.

"10 lat temu pisałam o trzech pacjentach Kliniki Hematologii w Katowicach. Tomek miał 29 lat. Był zdrowy, choć nie dbał o zęby. Bolały, więc kupił sobie dużo tabletek z podwójną dawką ibuprofenu (400 mg). Brał ich siedem-osiem dziennie. Dopuszczalna dawka to sześć.

W ulotce producenci ostrzegają, że ibuprofen może powodować „zmiany w obrazie krwi”. Ale co to mówi zwykłemu człowiekowi? Lekarze rozpoznali u Tomka ciężką anemię i zanik szpiku. Zmarł po trzech miesiącach.

Potem była 28-latka, u której liczba białych i czerwonych ciałek spadła do poziomu zagrażającego życiu. Brała przez pięć dni po kilkanaście tabletek przeciwbólowych. – To dwukrotnie więcej, niż można, ale kto czyta ulotkę, kupując lek na stacji benzynowej? – pytał prof. Jerzy Hołowiecki, wtedy szef kliniki. 28-latkę z trudem odratowano.

Była jeszcze 30-letnia Ewa. Cierpiała z powodu kolek wątrobowych. Nie przekraczała dziennej dawki leków przeciwbólowych, ale brała je bez przerwy przez wiele miesięcy. Liczba płytek w jej krwi spadła do 4 tys. na 1 mm sześć., podczas gdy norma wynosi co najmniej 140 tys. Przeżyła, ale straciła ciążę."

Źródło: wyborcza.pl
Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
31 najbardziej obiecujących leków 

temu

W 2017 r. Centrum Badań nad Narkotykami i Badań (CDER) FDA zatwierdziło 46 nowych leków. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z 22 nowymi nowymi lekami zatwierdzonymi w 2016 r. Pozytywny trend zatwierdzenia w 2017 r. oznacza, że w 2018 r. Nadal będziemy świadkami powstawania wielu nowych leków.
Palenie papierosów wpływa na przyswajanie leków

temu

Polscy naukowcy ostrzegają - niektóre składniki dymu tytoniowego mogą wchodzić w interakcje z lekami. U osób, które rzucają palenie może mieć to wpływ na zmianę stężenia leków.
Strach przed lekami generycznymi

temu

Każdy szczegół wpływa na percepcję pacjentów, którym poleca się odpowiedniki leków innowacyjnych. Weneryk, geriatryk, czy degeneryk - skojarzeń z określeniem "leki generyczne" może być wiele i nieszczęśliwie - nie są one pozytywne. 
Niewiarygodne historie cudownych preparatów

temu

Teoretycznie każdy człowiek, oglądając reklamy różnych cudownych preparatów, powinien wiedzieć, że składane w nich obietnice są złudne. No bo jak można uwierzyć, że możliwe jest schudnięcie w ciągu tygodnia 5 czy 10 kilogramów? I jak niby miałoby się udać zlikwidować haluksy bez bólu i kontaktu z lekarzem? Albo jakim cudem w ciągu miesiąca włosy mogą urosnąć o kilkanaście centymetrów? Przecież gdyby istniały substancje działające w taki sposób, od dawna wszyscy bylibyśmy szczupli, silni, zdrowi, urodziwi, pozbawieni jakichkolwiek ułomności.

80% Polaków opowiada się za legalną medyczną marihuaną w Polsce

Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Newsweeka”. Tylko 5 proc. respondentów odpowiedziało "NIE" na pytanie o legalizację.