Suplementy diety są potrzebne!

Suplementy diety są potrzebne!

Opublikowany

Eksperci wskazują, że samo zdrowe odżywianie nie wystarczy. Konieczne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów - oczywiście z pełną wiedzą jakich i w jaki sposób.

Nie ma wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne, trzeba jednak pamiętać, że nie leczą chorób, bo nie mają właściwości leczniczych, poza tym przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych.

prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM

Zimą za mało spożywany witaminy C, brakuje nam również magnezu i wapnia, za dużo w diecie mamy natomiast sodu, co związane jest ze zbyt dużym spożyciem soli.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia w warszawie wynika, że o 20-45 proc. za dużo spożywamy witaminy A, w którą obfituje tran rybi, wątroba i podroby oraz słodkie ziemniaki, marchew, szpinak i dynia.

Powszechny jest niedobór pierwiastków śladowych, takich jak jod i selen.

Dostateczne ilości jodu mają jedynie mieszkańcy okolic wybrzeża, a selenu też nam brakuje, bo jest go za mało w glebie. Wiele osób wykazuje również niedobory witamin, głównie witaminy D oraz E. Niedobory witaminy D wykazuje aż 70 proc. naszego społeczeństwa.

prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM

Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Produkty „na potencję” z coraz większą potencją

temu

Rynek sildenafilu OTC rozwija się błyskawicznie. Tylko w styczniu br. sprzedano ponad 130 tys. opakowań za 3,5 mln zł.
Suplement z reklamy

temu

NIK nie ma wątpliwości, że na dynamiczny rozwój rynku suplementów diety ogromny wpływ ma reklama. KRRiT w swym raporcie alarmowała, że od 1997do 2015 roku liczba reklam z sektora produktów zdrowotnych i leków, w tym suplementów diety, wzrosła blisko dwudziestokrotnie, podczas gdy ogólna liczba reklam jedynie trzykrotnie.
Suplementy. Raport na temat raportu

temu

Informacje zawarte w tym raporcie przeciętny Polak czytał zapewne ze zdumieniem, a nawet z niedowierzaniem. Także dla osób mających już jakąś wiedzę na temat suplementów diety upubliczniony niedawno raport Najwyższej Izby Kontroli był zaskoczeniem. Co innego bowiem ograniczona wiara w skuteczność stosowanych suplementów, choć producenci – licząc na niewiedzę konsumentów – często zapewniają, że zażywając je, można wyleczyć szereg chorób, co innego,gdy okazuje się, że suplementy bywają zafałszowane, zawierają bakterie chorobotwórcze,substancje zakazane z listy psychoaktywnych czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy, czyli działające jak narkotyk...
„Cudowne” suplementy, czyli bajki dla naiwnych

temu

100 proc. pewności lub zwrot pieniędzy - obwieszcza się obowiązkowo w każdej reklamie. Jednak czy ktoś odzyskał pieniądze zainwestowane w „cudowne” tabletki z internetu? Nic o tym nie wiadomo.

MZ: nie przewiduje się ograniczenia obowiązku dyżurowania aptek

Kierownik apteki powinien tak organizować jej pracę, aby dyżury do których zobowiązuje prawo farmaceutyczne mogły być realizowane - twierdzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz.