Suplementy diety są potrzebne!

Suplementy diety są potrzebne!

Opublikowany

Eksperci wskazują, że samo zdrowe odżywianie nie wystarczy. Konieczne jest przyjmowanie odpowiednich suplementów - oczywiście z pełną wiedzą jakich i w jaki sposób.

Nie ma wątpliwości, że suplementy diety są nam potrzebne, trzeba jednak pamiętać, że nie leczą chorób, bo nie mają właściwości leczniczych, poza tym przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi zdrowych.

prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM

Zimą za mało spożywany witaminy C, brakuje nam również magnezu i wapnia, za dużo w diecie mamy natomiast sodu, co związane jest ze zbyt dużym spożyciem soli.

Z badań Instytutu Żywności i Żywienia w warszawie wynika, że o 20-45 proc. za dużo spożywamy witaminy A, w którą obfituje tran rybi, wątroba i podroby oraz słodkie ziemniaki, marchew, szpinak i dynia.

Powszechny jest niedobór pierwiastków śladowych, takich jak jod i selen.

Dostateczne ilości jodu mają jedynie mieszkańcy okolic wybrzeża, a selenu też nam brakuje, bo jest go za mało w glebie. Wiele osób wykazuje również niedobory witamin, głównie witaminy D oraz E. Niedobory witaminy D wykazuje aż 70 proc. naszego społeczeństwa.

prof. Iwona Wawer, kierownik Zakładu Chemii Wydziału Farmaceutycznego WUM

Czytaj więcej - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

MZ: nie przewiduje się ograniczenia obowiązku dyżurowania aptek

Kierownik apteki powinien tak organizować jej pracę, aby dyżury do których zobowiązuje prawo farmaceutyczne mogły być realizowane - twierdzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz.