Pacjenci oburzeni za sprawą 23% VAT za sprowadzenie leku spoza UE

Pacjenci oburzeni za sprawą 23% VAT za sprowadzenie leku spoza UE

Opublikowany

Pacjenci, którzy kupują leki spoza UE przez internet, muszą zapłacić fiskusowi VAT. Nie muszą robić tego wtedy, gdy lek jest sprowadzany osobiście. To wywołuje oburzenie - nie dość, że państwo oszczędza na leku, które powinno zapewnić choremu to jeszcze ściąga z niego VAT.

Przepisy są złe. Ale takie same obowiązują w całej Unii. Zwróćmy też uwagę, że główny problem leży jednak po stronie NFZ, który nie chce sfinansować leku, a nie po stronie fiskusa.

Radosław Piekarz z kancelarii A&RT Rynkowska, Kosieradzki, Piekarz.

Import leków na potrzeby własne jest zwolniony z opodatkowania, i to niezależnie od ich wartości, ale wyłącznie w ściśle określonej sytuacji, tj. w przypadku, gdy podróżny przywozi je w bagażu osobistym, podróżując do Polski z terytorium kraju trzeciego, a przywożone leki są niezbędne do spełnienia osobistych potrzeb podróżnego. Jeśli ktoś (np. mąż) przywozi z zagranicy leki dla innej osoby (np. żony), również są one zwolnione z VAT, ale jedynie wtedy, gdy ich wartość nie przekracza równowartości 300 euro, a jeśli podróż odbywa się samolotem lub drogą morską – 430 euro.

Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy, radca prawny, starszy menedżer w MDDP

Zamówienie leku przez internet i otrzymanie paczki kurierem, nawet jeśli następuje na potrzeby własne, nie jest równoznaczne z przywiezieniem tych leków przez podróżnego w bagażu podręcznym 

Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy, radca prawny, starszy menedżer w MDDP

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna - kliknij tutaj. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Farmaceuto, choć przez chwilę bądź egoistą

W dyskusji nad poselskim projektem zmian w Prawie farmaceutycznym coraz częściej pojawiają się emocje i obawy, jakie wyrażają młodzi farmaceuci. To oczywiście naturalne. Boją się o swoją przyszłość i pozwalają łatwo zasiać w swoich umysłach ziarno niepewności. A siewcami są głównie ich pracodawcy i zwierzchnicy w aptekach sieciowych. Czasem jednak warto zastanowić się spokojnie i rozważyć kilka scenariuszy…