Leki na ból kręgosłupa nie są lepsze od placebo

Leki na ból kręgosłupa nie są lepsze od placebo

Opublikowany

Badania naukowe dowodzą, że przyjmowanie aspiryny czy ibuprofenu powszechnie stosowanych przez pacjentów na ból kręgosłupa i pleców nie jest skuteczne. Leki te działają podobnie jak placebo, a efekt uboczny ich stosowania może zagrażać zdrowiu.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna i ibuprofen, są powszechnie stosowane w leczeniu bólu kręgosłupa i pleców. Najnowsze badania sugerują, że niepotrzebnie, bo ulga jaką przynoszą w badaniach klinicznych została uznana za "nieistotną" - czytamy na portalu interia.pl. 

Naukowcy z australijskiego George Institute for Global Health przeanalizowali dane 6065 pacjentów z bólem kręgosłupa. Odkryli, że na każdego pacjenta, u którego wystąpiło zmniejszenie bólu kręgosłupa po 2-tygodniowym zażywaniu NLPZ przypada 6, którzy nie doświadczyli klinicznie istotnych różnic. Uczeni twierdzą, że NLPZ działają tylko "trochę lepiej" niż placebo.

A opiaty i preparaty takie jak kodeina lub oksykodon? Z wyników badań opublikowanych w 2016 r. w JAMA Internal Medicine wynika, że niektórym pacjentom z przewlekłym bólem pleców mogą zapewnić krótkotrwałą ulgę, ale prawdopodobnie przy zażywaniu dawek wyższych od zalecanych przez producenta.
Czytaj więcej - kliknij tutaj. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

"Brakuje nadzoru nad prawdą"

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad regulacjami, które mogą istotnie wpłynąć na rynek reklamy leków. Jak tę kwestię widzą lekarze? Czy ich zdaniem reklama przekłada się na zachowania pacjentów, które obserwują w codziennej pracy?