Kierownicy aptek będą informowali o fałszywkach

Kierownicy aptek będą informowali o fałszywkach

Opublikowany

Na etapie konsultacji jest projekt, który ma włączyć kierowników aptek w system informowania inspekcji farmaceutycznej o sfałszowanych produktach leczniczych. Część farmaceutów uważa, że jest to zwykłe dokładanie im obowiązków, które nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Zmiana w prawie farmaceutycznym ma być uszczelnieniem obecnie obowiązujących regulacji. Dziś obowiązek informowania inspekcji o fałszywkach leży po stronie wytwórców oraz hurtowni farmaceutycznych. Rozszerzenie tego zadania na aptekarzy budzi wśród zainteresowanych dużo kontrowersji. Głównie przez wzgląd na to, że nie maja oni realnych możliwości weryfikacji czy lek jest prawdziwy czy nie. To hurtownia ma wiedzę na temat ścieżki dystrybucji leku, a wytwórca może zweryfikować proces produkcji.

Kolejnym argumentem w tej dyskusji jest fakt, że zgłoszenia muszą być także weryfikowane po stronie inspekcji, a z tym może nie być różowo. Jak wiemy - inspekcja jest niedofinansowana, a jej pracowników jest za mało.

Urzędnicy twierdzą jednak, że nieujęcie dotychczas kierowników aptek w całej procedurze zgłoszeniowej stanowiło ważną lukę w prawie i czas najwyższy ją załatać.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sto dni „apteki dla aptekarza”

temu

Po stu dniach od wejścia w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, potocznie nazywanej„apteką dla aptekarza”, pojawiło się wiele skrajnie różnych opinii o zmianach, które wprowadziła. Farmaceuci mówią o możliwości otwarcia 300-400 nowych aptek, stabilności cen leków i uspokojeniu rynku.Przeciwnicy zmian – o najbardziej przeregulowanym i restrykcyjnym modelu rynku aptecznego, o zabetonowaniu rynku aptek, spadku liczby aptek i wzroście cen leków.
Tomków: Zakład kominiarski dla kominiarza nikomu od lat nie przeszkadza

temu

Marek Tomków dla Rzeczpospolitej podsumowuje funkcjonowanie "Apteki dla Aptekarza" i obala mity związane z obawami jakie wskazywano przed wejściem zmian prawnych w życie.
Mieszanie wyroków sądów cywilnych i administracyjnych jest błędem

temu

Nie należy mieszać wyroków w sprawach cywilnych z wyrokami sądów administracyjnych. Wyciąganie daleko posuniętych wniosków z orzeczeń nie dotyczących w swojej istocie naruszenia przekroczenia 1% progu koncentracji jest błędem. Obszernie ten temat wyjaśnia Piotr Sędłak.
Interpretacja, która może zmienić rynek

temu

To może być istotny wyrok dla rynku farmaceutycznego. Wielu przedsiębiorców stanęło przed groźbą konieczności zamknięcia swojego biznesu. Mimo, iż treść artykułu 99 Prawa farmaceutycznego się nie zmieniła, to jego nowa interpretacja zmienia wszystko.

Co z tą opieką farmaceutyczną?

Sprawowanie przez farmaceutów opieki farmaceutycznej jest w Polsce niezwykle trudne, ponieważ nie ma jednolitych przepisów, które definiowałyby, czym ona jest oraz jakie czynności podejmowane przez farmaceutów mieszczą się w jej zakresie. Konsekwencją problemów z interpretacją pojęcia jest częste pojmowanie jej jako obejścia przepisów o zakazie reklamy aptek, co w naszej ocenie nie powinno mieć miejsca.