Niebieski pasek znakiem rozpoznawczym?

Niebieski pasek znakiem rozpoznawczym?

Opublikowany

Wewnątrz resortu zdrowia trwają prace nad regulacją, która zobowiąże producentów do specjalnego, z góry wskazanego oznaczania suplementów diety. Wstępny pomysł to niebieski pasek na każdym opakowaniu. Celem zmian jest ułatwienie pacjentom rozróżniania leków od suplementów diety.

Ministerstwo zdrowia myśli także o wprowadzeniu specjalnej opłaty za możliwość wprowadzenia na rynek środka spożywczego.

Do tego mamy 4 filary zmian związanych z suplementami diety:

- zakaz udziału lekarzy i farmaceutów w spotach wykupywanych przez producentów środków spożywczych,
- zakaz promowania suplementów w trakcie audycji dla dzieci,
- ścisłe regulacje dot. nazewnictwa produktów - nie będą mogły w żaden sposób sugerować, że preparat jest lekiem,
- wyższe kary dla przedsiębiorców łamiących przepisy (wyższe kwoty kar + natychmiastowe wstrzymywanie emitowania nierzetelnych reklam).

Kiedy zmiany wejdą w życie? Tego na razie nie wiemy. Wiceminister zdrowia wskazuje, że sprawa jest pilna i chce, aby zaczęły one obowiązywać jeszcze w tym roku. Wszystko zależy jednak od tempa procedowania projektu oraz czasu konsultacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij

Jak na rynku aptecznym mają się dermokosmetyki?

Dermokosmetyki rosną w siłę. Według firmy badawczej PRM, ich sprzedaż będzie rosła o 6% rocznie i w 2021 r. sięgnie 1,9 mld zł. Przez chwilę co prawda wisiało nad nimi widmo wycofania z aptek, ale pomysł ten finalnie nie wszedł w życie. Kolejni producenci korzystają z okazji i próbują znaleźć dla siebie miejsce w tym obszarze.