Poselski projekt Prawa farmaceutycznego skierowany do dalszych prac

Poselski projekt Prawa farmaceutycznego skierowany do dalszych prac

Opublikowany

9 marca br. w Sejmie RP odbyła się dyskusja nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne (druki nr 1126 i 1222). Debatę zakończyło głosowanie podczas którego Posłowie odrzucili sprawozdanie Nadzwyczajnej Komisji ds. Deregulacji rekomendujące odrzucenie projektu. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych w tej Komisji.

Dzisiejszy wynik głosowania pokazał, że parlamentarzystom naprawdę zależy na naprawie i uprządkowaniu rynku farmaceutycznego. Skierowanie tego projektu do dalszych prac daje realną szansę na zrealizowanie tego celu. Z naszej strony deklarujemy pełną chęć i otwartość  do dalszej współpracy z przedstawicielami Parlamentu

powiedziała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W głosowaniu wzięło udział 426 posłów, z czego 174 głosowało za odrzuceniem projektu,  wstrzymało się 10, natomiast 242 opowiedziało się za skierowaniem projektu do dalszych prac legislacyjnych.

Znacząca przewaga zwolenników tej regulacji jest dowodem na to, jak wielu posłów  -  niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej - rozumie i dostrzega problemy, z jakimi zmagają się polskie apteki. W imieniu całej społeczności farmaceutów, służących na co dzień milionom polskich pacjentów serdecznie dziękujemy parlamentarzystom za to poparcie. Liczymy, że zostanie ono utrzymane w toku dalszych prac legislacyjnych

podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tomków: Zakład kominiarski dla kominiarza nikomu od lat nie przeszkadza

temu

Marek Tomków dla Rzeczpospolitej podsumowuje funkcjonowanie "Apteki dla Aptekarza" i obala mity związane z obawami jakie wskazywano przed wejściem zmian prawnych w życie.
Mieszanie wyroków sądów cywilnych i administracyjnych jest błędem

temu

Nie należy mieszać wyroków w sprawach cywilnych z wyrokami sądów administracyjnych. Wyciąganie daleko posuniętych wniosków z orzeczeń nie dotyczących w swojej istocie naruszenia przekroczenia 1% progu koncentracji jest błędem. Obszernie ten temat wyjaśnia Piotr Sędłak.
Interpretacja, która może zmienić rynek

temu

To może być istotny wyrok dla rynku farmaceutycznego. Wielu przedsiębiorców stanęło przed groźbą konieczności zamknięcia swojego biznesu. Mimo, iż treść artykułu 99 Prawa farmaceutycznego się nie zmieniła, to jego nowa interpretacja zmienia wszystko.
Przestroga przed omijaniem prawa - w tych sytuacjach GIF może cofnąć zezwolenia

temu

GIF wydał opinię, w której jasno wskazuje, że podmioty prowadzące więcej niż 4 apteki ogólnodostępne przed 25 czerwca 2017 r. nie mogą wykorzystywać ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne do omijania prawa poprzez przejmowanie kontroli lub przejmowanie kolejnych podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne po 24 czerwca 2017r.

Reklama leków off-label

W drugiej wersji projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej zaproponowano, aby reklamy farmaceutyków kierowane do profesjonalistów zawierały informację o wszystkich wskazaniach, w jakich lek jest refundowany, w tym także pozarejestracyjnych. Dziś reklamowanie leków off-label (czyli poza wskazaniami refundacyjnymi) jest zabronione.