Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego UM popiera poselski projekt nowelizacji PF

Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego UM popiera poselski projekt nowelizacji PF

Opublikowany

W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad poselskim projektem zmian ustawy Prawo farmaceutyczne, Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyraził poparcie tego projektu.

Planowane rozmieszczenie aptek w zależności od warunków geograficznych,  czyli nie mniejsze niż 500 metrowe odstępy pomiędzy aptekami oraz  warunków demograficznych, czyli uwzględniające ilości mieszkańców  przypadających na jedną aptekę, wydają się bardzo słuszne i porządkujące  działanie tych placówek. Oznaczają bowiem wymuszenie na właścicielach  aptek postaw zdrowo-konkurencyjnych. Ponadto, prawne umocowanie, iż  kierownikiem apteki może być tylko magister farmacji oraz fakt, iż osobą  obsługującą pacjentów za pierwszym stołem również może być tylko  magister farmacji szczególnie zasługuje na poparcie.

prof. dr hab. n. farm. Piotr Wroczyński

Studenci są przygotowywani do pełnienia roli odpowiedzialnego doradcy i opiekuna pacjentów, którzy prowadzą przewlekłą farmakoterapię. Ponadto, zadania opieki farmaceutycznej, które może prowadzić tylko magister farmacji, są niezbędne w celu poprawy compliance i adherence, które pomimo ogromnych kosztów ponoszonych przez Państwo, są stale jednymi z najniższych w Europie.

prof. dr hab. n. farm. Piotr Wroczyński

Całość pisma - kliknij tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Tomków: Zakład kominiarski dla kominiarza nikomu od lat nie przeszkadza

temu

Marek Tomków dla Rzeczpospolitej podsumowuje funkcjonowanie "Apteki dla Aptekarza" i obala mity związane z obawami jakie wskazywano przed wejściem zmian prawnych w życie.
Mieszanie wyroków sądów cywilnych i administracyjnych jest błędem

temu

Nie należy mieszać wyroków w sprawach cywilnych z wyrokami sądów administracyjnych. Wyciąganie daleko posuniętych wniosków z orzeczeń nie dotyczących w swojej istocie naruszenia przekroczenia 1% progu koncentracji jest błędem. Obszernie ten temat wyjaśnia Piotr Sędłak.
Interpretacja, która może zmienić rynek

temu

To może być istotny wyrok dla rynku farmaceutycznego. Wielu przedsiębiorców stanęło przed groźbą konieczności zamknięcia swojego biznesu. Mimo, iż treść artykułu 99 Prawa farmaceutycznego się nie zmieniła, to jego nowa interpretacja zmienia wszystko.
Przestroga przed omijaniem prawa - w tych sytuacjach GIF może cofnąć zezwolenia

temu

GIF wydał opinię, w której jasno wskazuje, że podmioty prowadzące więcej niż 4 apteki ogólnodostępne przed 25 czerwca 2017 r. nie mogą wykorzystywać ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy Prawo Farmaceutyczne do omijania prawa poprzez przejmowanie kontroli lub przejmowanie kolejnych podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne po 24 czerwca 2017r.

Ginekolodzy kontra ministerstwo zdrowia. Walka o pigułkę ellaOne.

Grupa kilkudziesięciu polskich ginekologów ostro protestuje przeciwko wprowadzeniu recept na pigułki dzień po ellaOne, jednocześnie proponując kompromis: wprowadzenie ograniczenia sprzedaży dla niepełnoletnich.