Brytyjscy farmaceuci: te zasady to naruszenie praw człowieka

Brytyjscy farmaceuci: te zasady to naruszenie praw człowieka

Opublikowany

Brytyjskie Towarzystwo Obrony Farmaceutów zwróciło się do sądu z wnioskiem o ocenę legalności wydanych przez Naczelną Radę Farmaceutyczną (General Pharmaceutical Council – GPhC) nowych standardów dla farmaceutów.

Kontrowersje budzi przede wszystkim jeden zapis: „[standardy te] muszą być przestrzegane przez cały czas, nie tylko w godzinach pracy”. Chodzi tu między innymi o zachowanie właściwej mowy ciała, tonu  głosu, o nieustanną uprzejmość i dobre maniery – 24 godziny na dobę, 7  dni w tygodniu, 365 dni w roku.

Nie mamy nic przeciwko koncepcji, że pewne zachowania mogą być  przedmiotem regulacji także poza środowiskiem pracy. Regulacje takie  muszą być jednak dobrze przemyślane, a ich zakres określony w wyważony  sposób. Ingerencja w sfery takie jak mowa ciała czy ton głosu to o krok za  daleko, jak na standardy, które mają obowiązywać farmaceutów przez  okrągłą dobę.

Mark Koziol, przewodniczący PDA (Pharmacists’ Defence Association)

Źródło: Medexpress kliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Pora zakończyć zamieszanie z dyżurami

temu

Farmaceuci nie kryją oburzenia. Są zmęczeni nocnymi, niedzielnymi i świątecznymi dyżurami narzuconymi przez powiaty i sprzeciwiają się uchwałom określającym harmonogram pracy aptek na kolejny rok.
Jak na rynku aptecznym mają się dermokosmetyki?

temu

Dermokosmetyki rosną w siłę. Według firmy badawczej PRM, ich sprzedaż będzie rosła o 6% rocznie i w 2021 r. sięgnie 1,9 mld zł. Przez chwilę co prawda wisiało nad nimi widmo wycofania z aptek, ale pomysł ten finalnie nie wszedł w życie. Kolejni producenci korzystają z okazji i próbują znaleźć dla siebie miejsce w tym obszarze.
Inspekcja o suplementach. UOKiK o inspekcji

temu

W drugim kwartale2017 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę, której celem była ocena jakości handlowej suplementów diety, a szczególnie prawidłowości oznakowania w świetle obowiązujących regulacji prawnych. Jej wyniki wywołały spore zainteresowanie. Zrodziły pytania, czy takie kontrolenie powinny odbywać się częściej, regularnie i czy nie powinny być wnikliwsze. Przede wszystkim jednak wątpliwości budzi sposób karania za nieprawidłowości i wysokość nałożonych kar.
Wysokie kary to za mało

temu

Zbigniew Ziobro zapowiedział walkę z wywozem leków i podniesienie kar do dziesięciu lat więzienia. Zdaniem inspekcji farmaceutycznej same kary to za mało. Konieczne jest wzmocnienie organów kontroli.

AdA odrzucona?

Wczoraj posłowie z Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji przegłosowali poprawkę do Prawa Farmaceutycznego, która usuwa zapis wskazujący, że właścicielem apteki może być tylko farmaceuta. Nie zmieniają się natomiast zapisy dotyczące kryteriów demograficzno-geograficznych.