Tabletki antykoncepcyjne chronią przed nowotworami

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed nowotworami

Opublikowany

Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen na łamach American Journal of Obstetrics and Gynaecology ogłosili rezultaty najdłużej trwającego na świecie badania, dotyczącego skutków zażywania pigułek zapobiegających zachodzeniu w ciążę.

Według naukowców doustna antykoncepcja ogranicza ryzyko zachorowania na:
- raka jelita grubego (o 19%),
- raka trzonu macicy (o 34%),
- raka jajnika (o 33 %).

Wyniki najdłużej prowadzonego w historii badania dotyczącego skutków przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dają nam silne dowody na to, że kobiety, które je stosują, mają spore szanse na ochronę przed niektórymi typami nowotworów.

dr Lisa Iversen - kierująca projektem badawczym 

Pozytywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych u kobiet stosujących je w  okresie rozrodczym utrzymuje się nawet przez 3 dekady po odstawieniu  pigułek. Przez 30 lat od zaprzestania przyjmowania tego typu środków  zapobiegających ciąży panie mogą być mniej narażone na rozwój tych 3  typów nowotworów niż kobiety, które ich w ogóle nie stosują. Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych nie zwiększa też ryzyka zachorowania na inne nowotwory, choć kobiety,  które zabezpieczają się farmakologicznie przed zajściem w ciążę, są w  takim samym stopniu narażone na choroby onkologiczne, jak panie, które  nie stosują takich pigułek.

Co z rakiem piersi?

Rozpoczęte w 1968 roku długofalowe badania potwierdziły, że rzeczywiście można zaobserwować niewielki wzrost ryzyka raka piersi wśród kobiet, które wcześnie rozpoczną stosowanie tabletek  antykoncepcyjnych (ok. 4 proc.), ale efekt ten całkowicie znika w ciągu 5  lat od odstawienia pigułek. Czy warto zatem rezygnować z pigułek w  obawie przed rozwojem tego typu nowotworu?

Udostępnij

Powiązane artykuły
"Farmaceuta nie ma prawa ograniczać wolności innych"

temu

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski od lat stara się o przepisy, które pozwalałyby farmaceutom na odmówienie sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Obecnie taka odmowa jest kwestią interpretacji, która wcale nie jest taka oczywista. 
Giną przesyłki z tabletkami do aborcji farmakologicznej

temu

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny poinformowała na swoim fanpage'u, że Poczta Polska nielegalnie przetrzymuje przesyłki dla kobiet, które czekają na leki służące do wykonania aborcji farmakologicznej, jak i na tabletki antykoncepcji awaryjnej.
Zamiast ratunku jest zamieszanie

temu

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych miał być pomocą do chorych, którym nie pomagają leki z listy refundacyjnej. Płacić za nie miał NFZ. Jak się teraz okazuje - płacić za nie mają szpitale, a tym brakuje na to funduszy.
Najbardziej kontrowersyjny "doktor" w Polsce

temu

Jak sam o sobie mówi, choć wykształcenia medycznego nie ma, to medycyną pasjonował się niemal od zawsze. Teraz "leczy" pacjentów. Możemy przeczytać, że według niego nowotwór można zniszczyć bez chemio- czy radioterapii. Że przyczyną miażdżycy nie jest cholesterol. Nagrywa filmiki, w których  radzi, żeby kobiety w ciąży jadły parówki, golonkę, salceson i wątróbkę... Nie brakuje jednak pacjentów, którzy porzucają tradycyjne leczenie na rzecz metod praktykowanych przez doktora Ziębę.

Walka o podwyżki dla farmaceutów

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w piśmie do wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko, NRA apeluje o zrównanie poziomu minimalnych wynagrodzeń przewidzianych dla lekarzy i farmaceutów szpitalnych w projekcie ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Zdrowia.