Nie wyolbrzymiajmy gorączki

Nie wyolbrzymiajmy gorączki

Opublikowany

Podwyższanie temperatury stymuluje i "trenuje" układy immunologiczne, a temperatura ciała np. 37,2 stopni C nie jest nawet stanem podgorączkowym i nie potrzeba jej zbijać. Tymczasem coraz częściej w takim przypadku kupujemy i zażywamy środki przeciwgorączkowe - zupełnie niepotrzebnie.

W normalnych sytuacjach temperatura 37,2 stopni Celsjusza nie jest stanem gorączkowym, ani nawet nie podgorączkowym. Szukanie od razu metod zbijania gorączki jest złą strategią. Gdy gorączkuje dziecko, to od razu jest strach i rodzic chce doprowadzić temperaturę jego ciała do normy, ale to wcale nie znaczy, że pozbywa się przyczyny, która gorączkę wywołała. Owszem, u dziecka należy chronić przede wszystkim głowę. Ręcznik zanurzony w wodzie o temperaturze 20-25 stopni wystarczy do chłodzenia czoła i szyi dziecka. Nie może on być lodowaty, bo reakcja będzie odwrotna.

prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu

Nie ulegajmy fobii gorączkowej. Jej brak przez dłuższy czas np. kilka lat powinien martwić, bo źle świadczy o naszym układzie immunologicznym.

prof. Wiesław Kozak z UMK w Toruniu

Udostępnij

Recepta z numerem do pacjenta?

Aptekarze postulują, aby w nowelizacji prawa farmaceutycznego, znalazł się zapis o obowiązku lekarza do wpisywania numeru telefonu pacjenta na recepcie. Ma to pomóc w dotarciu do pacjenta, gdy konieczne jest szybkie poinformowanie o wydaniu niewłaściwego leku.