Amerykańscy pacjenci mają dość

Amerykańscy pacjenci mają dość

Opublikowany

Polityka cenowa branży farmaceutycznej za Atlantykiem zaczęła wymykać się spod kontroli. Ogromna władza jaką mają nad pacjentami koncerny farmaceutyczne oraz nieprawdopodobne wzrosty cen leków doprowadziły Amerykanów do frustracji i buntu.

Unikanie płacenia podatków. Miliony przeznaczane na lobbing. Przekupywanie lekarzy - branża farmaceutyczna po drugiej stronie Atlantyku nie ma dobrej passy. Jednak gdy koncerny zaczęły z dnia na dzień podwyższać ceny leków, w ekstremalnych przypadkach o kilka tysięcy procent, Amerykanie powiedzieli: dość.

Kilkanaście dni temu grupa pacjentów złożyła do sądu pozew przeciwko firmie Mylan. Powód? Cena jej antyalergicznego leku wzrosła ponad sześciokrotni: z 90 dol. do 600 dol. Kilka tygodni wcześniej kilkunastu chorych zaskarżyło działania trzech gigantów na rynku preparatów dla cukrzyków - koncerny Novo Nordisk, Eli Lilly i Sanofi - za podwyżki cen insulin. W ostatnich pięciu latach podrożały one o 150 proc., w efekcie czego chorzy wydają na ratowanie życia nawet 900 dol. miesięcznie. W litym grupa chorych powołała fundację Patients For Affordable Drugs, by walczyć z monopolem firm na ustalenie cen leków.
Źródło: Gazeta Prawna (czytaj więcej)

Udostępnij

Polacy źle oceniają stan swojego zdrowia

Bardzo dobrze i dobrze ocenia stan swojego zdrowia 66,9 proc. obywateli UE28. Polacy są na końcu tej listy.