Amerykańscy pacjenci mają dość

Amerykańscy pacjenci mają dość

Opublikowany

Polityka cenowa branży farmaceutycznej za Atlantykiem zaczęła wymykać się spod kontroli. Ogromna władza jaką mają nad pacjentami koncerny farmaceutyczne oraz nieprawdopodobne wzrosty cen leków doprowadziły Amerykanów do frustracji i buntu.

Unikanie płacenia podatków. Miliony przeznaczane na lobbing. Przekupywanie lekarzy - branża farmaceutyczna po drugiej stronie Atlantyku nie ma dobrej passy. Jednak gdy koncerny zaczęły z dnia na dzień podwyższać ceny leków, w ekstremalnych przypadkach o kilka tysięcy procent, Amerykanie powiedzieli: dość.

Kilkanaście dni temu grupa pacjentów złożyła do sądu pozew przeciwko firmie Mylan. Powód? Cena jej antyalergicznego leku wzrosła ponad sześciokrotni: z 90 dol. do 600 dol. Kilka tygodni wcześniej kilkunastu chorych zaskarżyło działania trzech gigantów na rynku preparatów dla cukrzyków - koncerny Novo Nordisk, Eli Lilly i Sanofi - za podwyżki cen insulin. W ostatnich pięciu latach podrożały one o 150 proc., w efekcie czego chorzy wydają na ratowanie życia nawet 900 dol. miesięcznie. W litym grupa chorych powołała fundację Patients For Affordable Drugs, by walczyć z monopolem firm na ustalenie cen leków.
Źródło: Gazeta Prawna (czytaj więcej)

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nieszczęśliwy wypadek czy zemsta mafii lekowej?

temu

Wielkopolski inspektor farmaceutyczny jest ciężko ranny, a jego żona nie żyje. Samochód, którym jechali został zmiażdżony. Do tragicznego wypadku doszło pod Ostrzeszowem. 20-letni sprawca był pijany, bez prawa jazdy. Wiele osób doszukuje się w tym zdarzeniu zemsty mafii lekowej z którą na co dzień walczy.
Najbardziej kontrowersyjny "doktor" w Polsce

temu

Jak sam o sobie mówi, choć wykształcenia medycznego nie ma, to medycyną pasjonował się niemal od zawsze. Teraz "leczy" pacjentów. Możemy przeczytać, że według niego nowotwór można zniszczyć bez chemio- czy radioterapii. Że przyczyną miażdżycy nie jest cholesterol. Nagrywa filmiki, w których  radzi, żeby kobiety w ciąży jadły parówki, golonkę, salceson i wątróbkę... Nie brakuje jednak pacjentów, którzy porzucają tradycyjne leczenie na rzecz metod praktykowanych przez doktora Ziębę.
Zemsta na inspektorze

temu

Takie historie, w których inspektorzy farmaceutyczni zmuszeni są do tłumaczenia się ze swoich działań, zdarzają się nie od wczoraj. Inspektorzy są nie tylko zbywani, a ich wnioski do prokuratury o zbadanie konkretnych działań przedsiębiorców lekceważone, bywają też zastraszani, a nawet oskarżani. Takie sprawy zwykle ciągną się bardzo długo…
Polpharma z prawem do marki Lakcid

temu

Biomed Lublin sprzedał Poplharmie za 17 mln zł netto prawa do marki Lakcid. Transakcja dotyczy sprzedaży rejestrów wszystkich wariantów marki Lakcid, Lakcid Forte i Lakcid L. Zgodnie z umową Biomed nadal będzie producentem probiotyku.

Polacy źle oceniają stan swojego zdrowia

Bardzo dobrze i dobrze ocenia stan swojego zdrowia 66,9 proc. obywateli UE28. Polacy są na końcu tej listy.