Polski lek w badaniach klinicznych w USA

Polski lek w badaniach klinicznych w USA

Published

Mowa o preparacie na ostrą białaczkę szpikową. To kolejny polski środek farmaceutyczny, który okazał się na tyle obiecujący, że trafił do badań klinicznych.

Preparat opatentowano w USA, Europie, Japonii i innych krajach. Jego  działanie sprawdzono w badaniach na zwierzętach, które przeprowadzono w  kraju: w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we  Wrocławia, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Instytucie Hematologii i Transplantologii w Warszawie oraz Gdańskim Uniwersytecie  Medycznym.

Farmaceutyk gotowy do badań klinicznych odstąpiono firmie włoskiej  Menarini, z którą zawarto umowę licencyjną. Prezes Selvity Paweł  Przewięźlikowski wyjaśnił, że było to konieczne, ponieważ nie dysponuje  ona tak dużymi środkami, by sfinansować kosztowne badania kliniczne.

Polski preparat będzie testowany w trzech klinikach amerykańskich: MD  Anderson Cancer Center w Houston, Vanderbilt Ingram Cancer Center w  Nashville oraz Northside Hospital w Atlancie. Zgodę na badania kliniczne  nad tym lekiem amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała w  sierpniu 2015 r. Pierwszy pacjent został do nich włączony w marcu 2017  r.

Przedstawiciele Selvity twierdzą, że jest to prawdopodobnie pierwszy w  historii polskiej branży biotechnologicznej przypadek, kiedy oryginalna  substancja opracowana w polskich laboratoriach została podana pacjentom  w badań klinicznych w amerykańskich szpitalach.
Źródło: pap.pl - kliknij tutaj po więcej. 

Share

Polak pracuje nad lepszą biodostępnością leków

Amorfizacja to w tym przypadku słowo klucz. Dlaczego? Jedną z efektywniejszych metod, mogącą poprawić biodostępność zawartych w nich substancji aktywnych, jest ich konwertowanie do tzw. formy amorficznej. Ciała amorficzne łączą w sobie pewne cechy ciał stałych i cieczy – substancja będąca w stanie amorficznym jest ciałem stałym, jednak tworzące ją cząsteczki są ułożone w sposób chaotyczny, co bardziej przypomina ciecz.