Sejmowa burza wokół ellaOne

Sejmowa burza wokół ellaOne

Opublikowany

Wczorajsze posiedzenie Sejmu i dyskusja nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej było w dużej mierze zdominowane przez temat pigułki "dzień po". Posłowie nie przebierali w słowach.

Poniżej przedstawiamy kilka z wypowiedzi, które padły na sali Sejmowej:

Cała państwa krucjata wymierzona przeciwko pigułce "dzień po", jest oparta tylko i wyłącznie na kłamstwie, które próbujecie wbić do głowy Polkom i Polakom. Mówiliście, że pigułka "dzień po" to środek wczesnoporonny, mówiliście, że polskie kobiety łykają tę pigułkę niczym dropsy.  I oba te stwierdzenia są kłamstwem.

Uważacie się za strażników moralności, za strażników naszego sumienia. Czy macie prawo i władzę mówić co Polkom wolno, a czego nie? Traktujecie Polki, jakbyśmy były bezmózgie, ale Panie ministrze, my potrafimy czytać ulotki i potrafimy decydować o sobie.

Monika Rosa, Nowoczesna

Rząd PiS cynicznie roznieca kolejna wojnę światopoglądową, jątrzy i dzieli Polaków, żeby przykryć faktyczne konsekwencje wprowadzenia ustawy oraz niespełnienie obietnic z kampanii wyborczej.

Decyzja swoja potwierdzacie Państwo, że traktujecie kobiety jak ciemnogród. Jednak w kontekście całości planowanych zmian nie jest to problem najważniejszy. Wojną światopoglądową, rękoma Pana ministra Radziwiłła odwraca się uwagę suwerena od faktycznych konsekwencji niedobrych zmian w opiece zdrowotnej.

Urszula Pasławska, PSL

Ta władza ma obsesje na punkcie seksu i historii i to jest kolejny przykład tego, że miałem rację. Debata o pigułce "dzień po" nie jest debatą o moralności, nie jest debatą nawet o biologii, ona jest debata o wolności.  Ponieważ ta ustawa, stan który mamy dzisiaj, nikogo do używania tej pigułki nie obliguje.

Jesteście przeciwni nowoczesności, jesteście więźniami swojego fanatyzmu.

Michał Kamiński, UED

Po raz kolejny PiS jest na wojnie z kobietami, bo ogranicza prawa i wolności kobiet. Tym razem poprzez ograniczenie dostępu do antykoncepcji.

Monika Wielichowska, PO

Źródło: transmisja z 41. posiedzenia Sejmu kliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nie można zakazywać powoływania się na klauzulę sumienia

temu

Niedawno środki masowego przekazu obiegła informacja o tym, że sieć aptek Dbam o Zdrowie zakazała farmaceutom stosowania klauzuli sumienia. Organizacja Ordo Iuris reaguje i wskazuje w swojej opinii, że jest to łamanie Konstytucji RP, a odpowiedź Ministra Zdrowia jest obarczona rażącym błędem.
Jak nie sprzedać ellaOne? Poradnik dla farmaceutów

temu

Organizacja Ordoiuris wydała ulotkę, która wskazuje jak aptekarze, którzy ze względu na sumienie nie chcą sprzedawać pigułki "po", mają rozmawiać z pacjentami.
Obrońca Polek

temu

"Jeżeli dziś elity rządzące mówią głosem najbardziej radykalnych  biskupów, to być może referendum jest dobrym pomysłem, bo zamiast  encyklopedii główną rolę w umysłach rządzących odgrywa encyklika." Tak Bartosz Arłukowicz komentuje światopoglądowe dyskusje wokół aborcji, in vitro czy dostępu do środków antykoncepcyjnych.
Kobiety kobietom - recepta na tabletki "dzień po" przez internet

temu

Co prawda ustawa o zmianie kategorii dostępności  antykoncepcji awaryjnej nie przeszła jeszcze przez Senat i ręce Prezydenta, ale już mówi się, że sprawa jest jasna. Kobiety zaczęły szukać alternatywnych rozwiązań. Jedną z nich wprost komunikuje grupa Women on Web.

Nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Znajduje się na niej 187 pozycji, w tym m.in. szczepionki, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe i insuliny. Których dokładnie leków nie można wywozić z kraju?