Nie ma związku między lekami na potencję a czerniakiem

Nie ma związku między lekami na potencję a czerniakiem

Opublikowany

3 lata temu amerykańska Agencji Żywności i Leków FDA zainteresowała się raportem, który wykazywał związek między zażywaniem środków na potencję a ryzykiem czerniaka. Powstała więc szeroka analiza badaczy  z NYU Langone Medical Center, która tezę tę obala.

Jak czytamy na portalu pap.pl - nowa analiza, która objęła prawie 900 tys. mężczyzn - pozwala  stwierdzić, że takiego związku nie ma. Rzeczywiście, wśród uczestników  badań, którzy stosowali sprawdzane leki, naukowcy odkryli o 11 proc.  więcej przypadków czerniaka, ale zależność ta była bardziej złożona.  Przyjmowanie większej ilości leku nie powodowało wzrostu ryzyka choroby,  a nawet wiązało się z mniejszym zagrożeniem. U mężczyzn stosujących  leki badanie pokazało też podniesione ryzyko wykrycia nowotworu we  wczesnym stadium, ale mniejsze dla agresywnej formy choroby.

Można to wytłumaczyć w prosty sposób. Według naukowców mężczyźni, którzy  stosują środki na potencję, takie jak Viagra, zwykle bardziej dbają o  swoje zdrowie, a przez to częściej odwiedzają lekarza. To z kolei  umożliwia częstsze wykrywanie raka. Innymi słowy panowie, którzy nie  używali leków, mogli mieć nowotwór, tylko o tym nie wiedzieli.
Czytaj więcejpap.pl

Udostępnij

EllaOne? Użądlony pacjent też musi mieć receptę

Spór na temat kategorii dostępności tabletki ellaOne wydaje się nie mieć końca. Kobiety zarzucają ministrowi ideologiczne podejście do sprawy. Minister z kolei dziwi się dlaczego nikt nie myśli o powodach dla których producent "pigułki po" ma być wyróżniany.