Dyżury nocne na telefon

Dyżury nocne na telefon

Opublikowany

Aptekarze nie chcą pracować w nocy bez dofinansowania, gdyż finansowo bardzo uderza to w ich kieszeń, a pacjentów korzystających z ich usług nocą jest jak na lekarstwo. Rady powiatów z kolei chcą zapewniać swoim mieszkańcom całodobowy dostęp do apteki. Konflikt interesów trwa od dłuższego czasu. Czy jest szansa na jego rozwiązanie?

Rozkład godzin aptek jest ustalany w drodze uchwały rady powiatu. Ta powinna zasięgnąć opinii wójtów gmin z terenu powiatu oraz samorządu aptekarskiego.  Jednak kuriozalne w przepisie ten fakt regulującym jest to, że  okazuje się być to tylko formalność.

Powszechne ignorowanie ustawowo wymaganej opinii farmaceutów, wyrażonej uchwałą samorządu aptekarskiego, wskazuje na to, że dyżury nie są potrzebne pacjentom danego powiatu, lecz stanowią raczej wygodę dla nich. A przy okazji znaczące utrudnienie dla farmaceutów prowadzących apteki.

Mariusz Politowicz

Treść uchwały rady powiatu powinna być ustalana przez wzgląd na realne uwarunkowania i ewentualne niedostatki w świadczeniu usług farmaceutycznych.

Danuta Jastrzębska

Nocny dyżur telefoniczny jako rozwiązanie problemu?

Takie rozwiązanie nie jest idealne i nie zostało dopuszczone wprost w przepisach, jednak warto wziąć je pod uwagę. Odciąża ono bowiem farmaceutów z konieczności przesiadywania w aptece lub zatrudniania kolejnego magistra farmacji, których w Polsce mamy wyraźny deficyt. Pacjenci zaś stanowią się dwa razy, czy rzeczywiście jest im konieczna pomoc farmaceuty w nocy czy też najczęściej kupowany na takich dyżurach produkt - prezerwatywy - kupią sobie jednak na pobliskiej stacji benzynowej.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej

Źródło: gazetaprawna.pl - kliknij tutaj.

Udostępnij

Chmura obliczeniowa przyspiesza prace nad lekami

Chmura obliczeniowa pomaga naukowcom opracowywać personalizowane terapie lekowe dla pacjentów z nowotworami.