Chmura obliczeniowa przyspiesza prace nad lekami

Chmura obliczeniowa przyspiesza prace nad lekami

Opublikowany

Chmura obliczeniowa pomaga naukowcom opracowywać personalizowane terapie lekowe dla pacjentów z nowotworami. 

Projekt badawczy realizowany jest przez naukowców z Wydziału Automatyki,  Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii Politechniki  Śląskiej. Wspierany jest w ramach programu Microsoft Azure for Research.  Firma Microsoft wyróżniła go jako przykład doskonałej współpracy  pomiędzy światem nauki a sektorem komercyjnym.
Naukowcy z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej zajmują się analizą danych białkowych, pozyskanych m.in. od pacjentów z chorobami nowotworowymi. Jak tłumaczą, do poznania i zrozumienia biologicznej natury tych chorób potrzebne jest nie tylko badanie zmian genetycznych w komórkach rakowych, lecz również produktów ekspresji genów - czyli białek. Praca śląskich badaczy jest ważnym elementem efektywnej diagnostyki medycznej, produkcji nowych leków i leczenia pacjentów - czytamy w serwisie  nauka w Polsce - kliknij tutaj.

Projekt wspierany jest w ramach programu Microsoft Azure for Research.  Firma Microsoft wyróżniła go jako przykład doskonałej współpracy  pomiędzy światem nauki a sektorem komercyjnym.

Badania te opierają się m.in. na analizie ekspresji białek w komórkach  nowotworowych poszczególnych pacjentów. Jesteśmy wówczas w stanie  tworzyć profile molekularne nowotworów wykrytych u konkretnych  pacjentów, które pozwolą onkologom przede wszystkim opracowywać dla  pacjentów spersonalizowane terapie i znacznie zwiększyć ich skuteczność". 

dr hab. Mrozek

Przypomina  to wykonywanie  antybiogramów - czyli badań przeprowadzanych przed  przepisaniem  antybiotyku, za pomocą których określa się, na które  antybiotyki  bakterie są oporne, a na które podatne.

Podobnie jest ze spersonalizowanymi terapiami nowotworowymi, które w  oparciu o wyniki prowadzonych obliczeń i analiz są tworzone pod  konkretnych pacjentów dotkniętych nowotworem o specyficznym profilu  molekularnym. Dzięki temu będziemy mieli możliwość zastosowania  odpowiednich procedur leczenia nowotworowego. Jest to kierunek, w którym  zmierza obecnie cała współczesna medycyna.

Źrodło: naukawpolsce.pap.pl kliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Jak będzie wyglądać apteka za 10 lat? | #AptekaPrzyszłości

temu

Czy apteka w przyszłości stanie się poradnią, a farmaceuta - osobistym konsultantem klienta, będącego zarazem pacjentem? Oto wizja Grupy NEUCA.
Nieuzasadnione straszenie pacjentów?

temu

Od 1 listopada obniżyły się urzędowe ceny niektórych leków dla pacjentów  po przeszczepach. W związku z tym zmieniła się także podstawa limitu  finansowania w grupach limitowych. Rozpętała się burza napędzana przez część mediów. Szczególnie w kontekście leków generycznych i ich domniemywanej mniejszej skuteczności. 
Niebezpieczny switch

temu

W ostatnich miesiącach kilkanaście preparatów dostępnych wcześniej na receptę zmieniło kategorię dostępności i można je już kupić bez ordynacji lekarskiej. Decyzję w sprawach tych leków podjął prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych (UPRL), który– zgodnie z prawem –może zmienić kategorię dostępności nawet w przypadku negatywnej rekomendacji Komisji ds.Produktów Leczniczych. Dlatego tym bardziej farmaceuci powinni uświadamiać pacjentom ryzyko, jakie wiąże się z przyjmowaniem niektórych leków bezordynacji lekarskiej.
Halitomin – bloker nieświeżego oddechu

temu

Nieświeży oddech potrafi być kłopotliwą przypadłością, która wpływa na relacje społeczne. Może być wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej albo manifestować kompletnie inną dolegliwość. Nowa kampania Halitomin upraszcza to zjawisko maksymalnie, proponując jedno rozwiązanie: tabletki do ssania. Czy faktycznie sprawdzą się jako bloker nieświeżego oddechu?

Połączenie tych leków może pomóc chorym na raka trzustki

Badacze z Dana-Farber Cancer Institute (Harvard Medical School w  Bostonie) i z UM w Łodzi wymyślili, jak można zagłodzić komórki  nowotworu trzustki łącząc działanie dwóch leków, których dotąd nikomu  nie przyszło do głowy połączyć. Badania wykonano dotąd na liniach  komórkowych i na myszach. Rzeczywiście dochodziło tam do zahamowania  wzrostu komórek nowotworowych. Terapii nie testowano jednak jeszcze na  ludziach.