Po "pigułkę po" do Czech

Po "pigułkę po" do Czech

Opublikowany

Podczas, gdy Polki chcąc nabyć "pigułkę po" muszą znaleźć lekarza, który wypisze im receptę, Czeszki mogą kupić tabletkę ellaOne bez recepty. Dodatkowo Czeski Państwowy Instytut Kontroli Leków dopuścił właśnie do sprzedaży bez recepty kolejne tego rodzaju leki. Wyraził również zgodę na to, by niektóre preparaty można było sprzedawać przez internet.

Zmiana nie wszystkim Czechom się podoba, choćby przez wzgląd na to, że w ten sposób nie można zweryfikować ani wieku pacjentki ani wypytać o ewentualne przeciwwskazania do przyjęcia preparatu. Jednak według osób popierających liberalizację takie podejście zmniejszy liczbę aborcji (w Czechach aborcja do 12 tygodnia ciąży jest możliwa bez podawania powodu).

Czy Polki mogą skorzystać z liberalnych przepisów w Czechach?

Czeska apteka, która wysyła lek za granicę, musi sprawdzić, czy w danym kraju lek ten jest również dostępny bez recepty. Jeśli nie, sprzedaż wysyłkowa nie jest możliwa. Tak więc jeśli pigułka "dzień po" jest w Polsce wyłącznie na receptę, czeska apteka nie może jej sprzedać wysyłkowo.

Ondrzej Macura, naczelnik wydziału prasowego czeskiego ministerstwa zdrowia

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij

EuroApteki na sprzedaż?

Jak czytamy w "Pulsie Biznesu" EuroApteka, należąca do holdingu EuroApotheca, obecnego w Polsce i w krajach bałtyckich, przymierza się do zmiany właściciela. Vilniaus Prekyba, jedna z największych grup inwestycyjnych na Litwie  - właściciel EuroApteki, wynajął już bank inwestycyjny do przeprowadzenia transakcji.