Zezwolenie bez lokalu to przestępstwo!

Zezwolenie bez lokalu to przestępstwo!

Opublikowany

Farmaceuci buntują się przeciwko praktyce występowania o zezwolenia na prowadzenie apteki, gdy lokal w którym miałaby być ona prowadzona jeszcze nie istnieje. Według nich to działanie niezgodne z kodeksem karnym. 

Takie sytuacje mają miejsce ze względu na wejście w życie małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, która ogranicza możliwość otwierania nowych aptek (kryteria geograficzne i demograficzne). Zanim nowe prawo zaczęło obowiązywać wielu farmaceutów wystąpiło o zezwolenie na prowadzenie apteki w miejscu, w którym nie stoją nawet budynki. Oznacza to, że apteki te powstaną nie w ciągu tygodni czy miesięcy, ale lat. 
Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, zdaniem farmaceutów złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie starych przepisów, podczas gdy jeszcze lokal, którego miałaby dotyczyć zgoda nie istnieje, jest oszustwem w rozumieniu art. 286 kodeksu karnego. Poprawnie złożony wniosek, zgodnie z art. 100 ust. 1 prawa farmaceutycznego, powinien bowiem zawierać m.in. dowód posiadania tytułu prawnego do lokalu oraz plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę. Czy w związku z tym ci, którzy złożyli wnioski na wyrost powinni się obawiać? Tego jeszcze nie wiadomo.

Wydaje się, że w sytuacji, w której budynek, którego dotyczyć miałoby zezwolenie, nie istnieje, wystarczająca będzie decyzja odmowna inspekcji farmaceutycznej. Ale oczywiście każde zawiadomienie będzie wnikliwie przeanalizowane.

wskazuje jeden ze śledczych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna kliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
W których miastach można obecnie otworzyć aptekę?

temu

Według analizy przeprowadzonej przez redaktorów serwisu BIQdata najwięcej, bo 30 nowych aptek może powstać w 139-tysięcznej Rudzie Śląskiej. Tuż za nią jest Warszawa (25 apteki), Zabrze, Rybnik (po 24 apteki) i  Chorzów - 21.
Komentarze do zmian w prawie farmaceutycznym (video)

temu

Tak zwana mała nowelizacja prawa farmaceutycznego (AdA) wywołuje nadal wiele pytań i wątpliwości. Radca prawny Piotr Sędłak odpowiada na najpopularniejsze z nich, natomiast Prezes GOIA komentuje konsekwencje zmian prawnych i radzi jak powinni w ich obliczu zachować się farmaceuci.
Po małej duża nowelizacja?

temu

Zakończyły się prace nad tzw. małą nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, ale nie należy się spodziewać, że teraz nadejdzie sezon ogórkowy, w którym – pod względem legislacyjnym – nic ważnego na rynku farmaceutycznym w Polsce nie będzie się działo. Jest wręcz odwrotnie.
Grupa Farmaceutyczna UE pozytywnie o zmianach w polskim prawie farmaceutycznym

temu

Jūratė Švarcaitė, Sekretarz Generalny Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU) w liście do prezes NRA składa "gratulacje z racji przyjęcia nowych przepisów przewidujących wyłączność  prawa własności aptek dla aptekarzy, zakaz ekspansji przedsiębiorstw  aptecznych w ramach integracji pionowej oraz zasady dotyczące  geograficzno-demograficznych kryteriów zakładania nowych aptek."

Siedziba Europejskiej Agencji Leków w Polsce?

Dzisiaj tj. w środę 2 sierpnia minister zdrowia podczas wizyty w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w Londynie  spotka się z szefem EMA Guido Rasi, żeby przedstawić ofertę Polski jako przyszłej siedziby EMA.