Zezwolenie bez lokalu to przestępstwo!

Zezwolenie bez lokalu to przestępstwo!

Opublikowany

Farmaceuci buntują się przeciwko praktyce występowania o zezwolenia na prowadzenie apteki, gdy lokal w którym miałaby być ona prowadzona jeszcze nie istnieje. Według nich to działanie niezgodne z kodeksem karnym. 

Takie sytuacje mają miejsce ze względu na wejście w życie małej nowelizacji prawa farmaceutycznego, która ogranicza możliwość otwierania nowych aptek (kryteria geograficzne i demograficzne). Zanim nowe prawo zaczęło obowiązywać wielu farmaceutów wystąpiło o zezwolenie na prowadzenie apteki w miejscu, w którym nie stoją nawet budynki. Oznacza to, że apteki te powstaną nie w ciągu tygodni czy miesięcy, ale lat. 
Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, zdaniem farmaceutów złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na podstawie starych przepisów, podczas gdy jeszcze lokal, którego miałaby dotyczyć zgoda nie istnieje, jest oszustwem w rozumieniu art. 286 kodeksu karnego. Poprawnie złożony wniosek, zgodnie z art. 100 ust. 1 prawa farmaceutycznego, powinien bowiem zawierać m.in. dowód posiadania tytułu prawnego do lokalu oraz plan i opis techniczny pomieszczeń przeznaczonych na aptekę. Czy w związku z tym ci, którzy złożyli wnioski na wyrost powinni się obawiać? Tego jeszcze nie wiadomo.

Wydaje się, że w sytuacji, w której budynek, którego dotyczyć miałoby zezwolenie, nie istnieje, wystarczająca będzie decyzja odmowna inspekcji farmaceutycznej. Ale oczywiście każde zawiadomienie będzie wnikliwie przeanalizowane.

wskazuje jeden ze śledczych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna kliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sto dni „apteki dla aptekarza”

temu

Po stu dniach od wejścia w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, potocznie nazywanej„apteką dla aptekarza”, pojawiło się wiele skrajnie różnych opinii o zmianach, które wprowadziła. Farmaceuci mówią o możliwości otwarcia 300-400 nowych aptek, stabilności cen leków i uspokojeniu rynku.Przeciwnicy zmian – o najbardziej przeregulowanym i restrykcyjnym modelu rynku aptecznego, o zabetonowaniu rynku aptek, spadku liczby aptek i wzroście cen leków.
Tomków: Zakład kominiarski dla kominiarza nikomu od lat nie przeszkadza

temu

Marek Tomków dla Rzeczpospolitej podsumowuje funkcjonowanie "Apteki dla Aptekarza" i obala mity związane z obawami jakie wskazywano przed wejściem zmian prawnych w życie.
W których miastach można obecnie otworzyć aptekę?

temu

Według analizy przeprowadzonej przez redaktorów serwisu BIQdata najwięcej, bo 30 nowych aptek może powstać w 139-tysięcznej Rudzie Śląskiej. Tuż za nią jest Warszawa (25 apteki), Zabrze, Rybnik (po 24 apteki) i  Chorzów - 21.
Komentarze do zmian w prawie farmaceutycznym (video)

temu

Tak zwana mała nowelizacja prawa farmaceutycznego (AdA) wywołuje nadal wiele pytań i wątpliwości. Radca prawny Piotr Sędłak odpowiada na najpopularniejsze z nich, natomiast Prezes GOIA komentuje konsekwencje zmian prawnych i radzi jak powinni w ich obliczu zachować się farmaceuci.

Siedziba Europejskiej Agencji Leków w Polsce?

Dzisiaj tj. w środę 2 sierpnia minister zdrowia podczas wizyty w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w Londynie  spotka się z szefem EMA Guido Rasi, żeby przedstawić ofertę Polski jako przyszłej siedziby EMA.