Siedziba Europejskiej Agencji Leków w Polsce?

Siedziba Europejskiej Agencji Leków w Polsce?

Opublikowany

Dzisiaj tj. w środę 2 sierpnia minister zdrowia podczas wizyty w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w Londynie  spotka się z szefem EMA Guido Rasi, żeby przedstawić ofertę Polski jako przyszłej siedziby EMA.

Dotychczasowa lokalizacja EMA oraz EBA będzie musiała się zmienić z uwagi na wyjście Wielkiej Brytanii Z Unii Europejskiej.

Wniosek o lokalizację w naszym kraju siedziby EBA i EMA został zatwierdzony przez Radę Ministrów w lipcu 2017 r. Zawierał on szczegółowe oferty, wypełnione zgodnymi z przyjętymi przez Radę Europejską specyfikacjami.
Korzyści jakie według ministerstwa zdrowia przemawiają za Polską to:

- doskonała lokalizacja Warszawy oraz jej świetne skomunikowanie z innymi europejskimi i światowymi stolicami,
- atrakcyjne i nowoczesne biurowce, w których dana agencja mogłaby rozpocząć prace w dniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE,
- rozbudowane możliwości edukacyjne dla dzieci pracowników agencji,
- atrakcyjny rynek pracy dla współmałżonków,
- jakość życia równie wysoka jak w innych europejskich krajach przy relatywnie niższych kosztach utrzymania,
- wysoki poziom bezpieczeństwa w Warszawie,
- zagwarantowanie ciągłości działania EBA i EMA w nowych lokalizacjach.
Źródło: mz.gov.plkliknij tutaj.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Technik to nie farmaceuta

Co pewien czas powraca temat kształcenia techników farmaceutycznych – jego jakości i wygaszania. Przysłuchując się tej dyskusji, nie sposób uciec przed spostrzeżeniem, że wciąż słyszymy w niej te same deklaracje, ale w praktyce niewiele się zmienia. Wbrew zapowiedziom środowiska techników sprzed kilku lat nie poprawiono bowiem ani nie ujednolicono standardów ich kształcenia, a wielu techników nie może znaleźć zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Niezwykle potrzebna ustawa o zawodzie

Farmaceuci przeszło 25 lat czekają na ustawę o swoim zawodzie.Wcześniejsze przymiarki do jej uchwalenia odeszły w zapomnienie, nie widać też efektów działania powołanego do życia rok temu specjalnego zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Na nasze pytanie w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że obecnie zajmuje się pilniejszymi projektami, prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty zostały więc na jakiś czas zawieszone.
Polityka lekowa w rękach prof. Marcina Czecha

Dzisiaj (1 sierpnia) do grona kierownictwa Ministerstwa Zdrowia dołączył prof. Marcin Czech, który będzie odpowiadał za politykę lekową państwa. W tym obszarze zastąpi wiceministra Marka Tombarkiewicza, który objął tematykę lekową po ministrze Krzysztofie Łandzie.
ROSJA > pierwszeństwo krajowych preparatów

Pomimo tylko niewielkiego wzrostu sprzedaży farmaceutyków w Rosji w 2016, rodzime przedsiębiorstwa zarobiły o kilkadziesiąt procent więcej, niż w 2015. Według uczestników rynku, jest to wynik wprowadzenia przez rząd w listopadzie 2015 roku tzw. przepisu „trzeci zbędny” dotyczącego państwowych zakupów leków i preparatów koniecznych do ochrony życia.

Padł rekord w korzystaniu z listy 75+

W czerwcu padł rekord w wykorzystaniu przez seniorów dopłat do leków z listy 75+. Z takiej możliwości skorzystało ok. 1,1 mln osób, podczas gdy standardowo było to 800-900 tys. Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna - resort zdrowia przeznaczył również 9 mln więcej na dofinansowanie.