Rozprowadzali zakazany w UE lek na odchudzanie

Rozprowadzali zakazany w UE lek na odchudzanie

Opublikowany

Postępowanie policji w Szczecinie doprowadziło do wykrycia procederu nielegalnego wprowadzania do obrotu w znacznych ilościach produktu na odchudzanie "Meridia" - zakazanego na terenie Unii Europejskiej.

Zatrzymani prali pieniądze pochodzące ze wskazanej działalności za pomocą rachunków bankowych zakładanych na tzw. "słupy", znacznie się na procederze wzbogacając.

Policja po zebraniu tych informacji zainicjowała złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Na podstawie zebranego materiału ustalono, że co najmniej 3.800 osób nabyło od sprawców za pośrednictwem internetu ww. niedopuszczone do obrotu w Polsce i niebezpieczne dla życia i zdrowia środki farmaceutyczne stanowiące sfałszowane produkty lecznicze w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne.
Od początku postępowania do chwili obecnej w sprawie zarzuty usłyszało 14 osób, zaangażowanych w nielegalny obrót wyżej wskazanymi środkami oraz uczestniczących w praniu pieniędzy.

W sprawie zostało zatrzymanych kilkanaście osób, a w ubiegłym tygodniu osoby kierujące przestępczym procederem. Wobec trójki zastosowane zostały tymczasowe areszty. Sprawcom grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Źródło: zachodniopomorska.policja.gov.pl

Udostępnij

Są pomysły na walkę z nielegalnym wywozem leków

Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Finansów oraz Prokuratura Krajowa pracują obecnie nad kilkoma różnymi regulacjami, które mają ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków. Pomysły na zmiany prawne to m.in. zakaz łączenia hurtu z NZOZ i monitorowanie przewozu leków.