Kury znoszące jajka z lekiem?

Kury znoszące jajka z lekiem?

Opublikowany

Naukowcy z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) w regionie Kansai zmodyfikowali genetycznie zarodki kurczaków tak, by już na etapie komórkowym były zdolne do produkowania interferonu beta - rodzaju białka, które możne być wykorzystywane w leczeniu wielu chorób (m.in. stwardnienia rozsianego, WZW czy nowotworów).

Następnie przenieśli je do jajek i stworzyli za ich pomocą kury dziedziczące geny, dzięki którym znoszone przez nich jaja zawierają interferon beta (IFN-β).

Ze względu na surowe przepisy farmaceutyczne dotyczące zagranicznych leków cena tego preparatu w Japonii jest bardzo wysoka. Za zaledwie kilka mikrogramów trzeba zapłacić ok. 100 tys. jenów (ok. 3,2 tys. zł). Między innymi dlatego japońscy badacze postanowili wyprodukować lek w niestandardowy sposób.

Badacze szacują, że opracowana przez nich technologia pozwoli na ograniczenie kosztów wytworzenia interferonu aż o 90 proc. Według nich nowa metoda tworzenia leku jest warta jedynie 10 proc. aktualnej ceny.
Źródło: wykop.pl - kliknij tutaj.

Udostępnij

Lek 2 w 1

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opatentowali lek amorficzny o dwojakim działaniu - obniżający poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie tętnicze krwi.