Kolejna podwyżka cen dla osób po przeszczepach

Kolejna podwyżka cen dla osób po przeszczepach

Opublikowany

Listopadowa lista leków refundowanych kolejny raz wywołała dyskusję wśród pacjentów po przeszczepach. O kilkaset złotych zdrożała zawiesina stosowana u dzieci.

Z listy zniknęły tabletki Valcyte, które jeszcze w kwietniu kosztowały 3,20 (we wrześniu osiągnęły cenę 2427,13!).

To oznacza, że osoby, które do tej pory brały ten lek, zostały teraz pozbawione wyboru i będą musiały brać zamiennik, którego ich organizm może nie tolerować.

Iwona Nowaik z Elbląga, która przeszła przeszczep w 2015 roku

Przeszczepy nie mają sensu?

My, pacjenci po transplantacjach, jestesmy zrozpaczeni. Na forum ktoś napisał, że nie stać go było na leki i z odrzuceniem przeszczepu trafił do szpitala. Ludzie zastanawiają się, czy jest sens poddawać się przeszczepowi, jeśli jeszcze przez kilka lat mogą przeżyć na dializie. Nie chcą wydawać fortuny na leki.

Iwona Nowaik

Okrutna gra?

Zaczynamy się zastanawiać, czy rząd uprawia jakąś okrutną grę ze społeczeństwem, bo mimo apeli z dziesiątek stron - lekarzy, pacjentów, transplantologów i parlamentarzystów - przy każdej regulacji podwyższa ich cenę.

prof. Grodzki, transplantolog i senator PO

Źródło: Rzeczpospolita.

Udostępnij

Internetowi oszuści chcą zarobić na medycznej marihuanie

Z początkiem listopada zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy, które spowodują, że w polskich aptekach pojawi się medyczna marihuana. Już teraz w internecie widać oszustów, którzy na zmianie prawa próbują skorzystać.