Fentanyl - gorszy niż heroina

Fentanyl - gorszy niż heroina

Opublikowany

Z przedawkowania fentanylu i leków opioidowych w USA dziennie umiera 140 osób. To problem na tyle duży, że aby zwrócić na niego uwagę, Prezydent Trump wprowadził stan kryzysowy. 

Fentanyl to nie tylko dostępność, ale i potężniejsze doznania. I jest totalnie poza kontrolą. Jest 100 razy silniejszy niż heroina, narkomani mówią, że 300. Na rynku narkotyków zaczęło się sprzedawanie mniejszych ilości heroiny z domieszką syntetycznego fentanylu. I pojawiły się masowe przedawkowania. Bo tak jak znane jest działanie klasycznego narkotyku, tak tego kompletnie nie można skontrolować. A heroina kosztuje 3 dolary, to tyle co galon benzyny, tyle co nic.

Robert Banasiewicz, terapeuta uzależnień, były heroinista

Zdarzają się sytuacje, kiedy narkomani, żeby wyłudzić fentanyl łamią sobie palce – sam tak robiłem, żeby dostać leki. Głód opioidowy jest tak silny, że kiedy boli cię wszystko, dosłownie wszystko, to nie ma znaczenia, czy będzie bolał jeszcze jeden palec. Brałem heroinę przez 15 lat, naprawdę wiem, co mówię.

Robert Banasiewicz, terapeuta uzależnień, były heroinista

Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Dwie na 3 osoby w wieku 14-18 lat miały do czynienia z substancjami psychoaktywnymi. A lekarze z łatwością przepisują dzieciom i młodzieży leki, nie próbując pomóc zniwelować przyczyny problemu. Usuwa się objawy. To niestety krótkowzroczne działanie.

Źródło: TOK FM - kliknij, aby przeczytać wywiad. 

Udostępnij

Powiązane artykuły
Prawnik z Płocka wyłudzał leki w toruńskich aptekach

temu

28-letni prawnik z Płocka przyjechał do Torunia z plikiem fałszywych recept na refundowany lek z grupy opioidów. Jak skończyły się jego próby wyłudzenia?
Jest lista, są kolejki. Początek oblężenia przychodni trwa.

temu

W czwartek w życie weszła lista darmowych leków dla seniorów. Farmaceuci już odczuwają niedoinformowanie pacjentów, a lekarze ogromne kolejki pod gabinetami.
Na wiele korzyści e-recepty trzeba poczekać

temu

Rocznie wystawianych jest ok. 250 milionów recept. System zmaga się z wieloma problemami wokół ich papierowego obiegu - zniszczenia i zagubienia, nieczytelnego pisma, fałszowania, braku informacji o interakcjach między lekami przepisanymi przez różnych specjalistów etc. Czy digitalizacja i przejście z papierowej na elektroniczną receptę rozwiąże te problemy?
Ile recept jest bezbłędnych?

temu

Okazuje się, że zrealizowanie i rozliczanie recepty to sprawa skomplikowana na tyle, że tylko nielicznym udaje się uniknąć błędów. Skąd takie wnioski? Narodowy Fundusz Zdrowia przyjrzał się pracy aptekarzy. Wyniki są zatrważające. W trzecim kwartale 2017 roku przeprowadzono łącznie 202 postępowania kontrolne i... tylko w pięciu nie wykryto absolutnie żadnych uchybień przy realizacji i rozliczaniu recept. Wcześniej też było fatalnie.

Apteka straciła zezwolenie za wyłudzanie refundacji

Lubuski WIF cofnął zezwolenie jednej z aptek za fałszowanie leków i wyłudzanie refundacji ze sprzedaży leku Xarelto.