Na wiele korzyści e-recepty trzeba poczekać

Na wiele korzyści e-recepty trzeba poczekać

Opublikowany

Rocznie wystawianych jest ok. 250 milionów recept. System zmaga się z wieloma problemami wokół ich papierowego obiegu - zniszczenia i zagubienia, nieczytelnego pisma, fałszowania, braku informacji o interakcjach między lekami przepisanymi przez różnych specjalistów etc. Czy digitalizacja i przejście z papierowej na elektroniczną receptę rozwiąże te problemy?

W dyskusji nad e-receptą mamy kilka istotnych głosów - pacjenta, lekarza, farmaceuty i organów publicznych. Największym beneficjentem zmian wydaje się być pacjent. Jednak wprowadzenie ogólnokrajowego systemu w perspektywie długofalowej przyniesie korzyści wszystkim. I co ważne - stanowi on do dalszego optymalizowania procesów związanych z opieką zdrowotną.

Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie e-recepty?

Trzeba dać wolną rękę lekarzom, którzy będą woleli pozostać przy papierowej wersji, w starym trybie. W tej chwili jesteśmy w takiej sytuacji demograficznej, że potrzebne są wszystkie ręce na pokładzie - również te, które nie chcą używać klawiatury, tylko wciąż długopisu i pióra.

Romuald Krajewski, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej 

Zalety e-recepty

- dostępność w każdym miejscu i systemie elektronicznym,
- możliwość systemowej weryfikacji, czy przepisane leki nie wchodzą w interakcje z innymi,
- skrócenie czasu na jej wystawienie,
- wyeliminowanie problemu braku czytelności recepty,
- możliwość przedłużania recepty bez konieczności wizyty u lekarza,
- wyeliminowanie problemu gubienia i zniszczenia recept
- dodatkowe dane analityczne m.in. dowiemy się jaka jest skala niewykupywanych leków oraz ile płatnik wydaje na leki

i co istotne - to podstawa do dalszego rozwijania obszaru e-zdrowia.

Minusy:

- niechęć do dużego systemu informatycznego,
- trudności z dostosowaniem się ze względu na brak dostępu do internetu w niektórych placówkach medycznych,
- brak opcji wydrukowania przez pacjenta listy leków wraz z dawkowaniem,
- samodzielnie ponoszone przez placówki koszty utrzymania i serwisu systemu (dodatkowi informatycy etc.).

Wstępnie przeanalizowaliśmy problem, na razie jeżeli chodzi o apteki, wyszło nam, że 45 proc. ma dostęp do najnowszych technologii internetowych o przepustowości 100mb/s i więcej. W sumie 75 proc. ma co najmniej 20 mb/s, a z tych pozostałych 25 proc. większość ma dostęp do sieci po kablu. Zaś tam, gdzie tego nie ma, jest pokrycie internetem mobilnym. A proszę pamiętać, że w przypadku e-recepty nie chodzi oi streaming wideo, to są pliki wielkości kilku kilobajtów. Istotne jest, żeby internet był - nie musi być doskonałej jakości.

- Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia

Apteka też ma obowiązek poinformowania o tańszym zamienniku, i to pacjent decyduje, który lek wybierze. Farmaceuta w aptece może wydrukować informację o dawkowaniu leku, będzie miał także wgląd do wypisywanych pacjentowi i stosowanych przez niego leków."

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NIA

Można założyć, że czas będzie działał na korzyść systemu. Im dłużej  system będzie wykorzystywany, tym jego użytkownicy bardziej się do niego  przyzwyczają i przede wszystkim - będą możliwe kolejne usprawnienia  (np. podpowiadanie lepszych terapii, drukowanie listy leków wraz z  dawkowaniem etc.).

Ze strony ekspertów pojawiają się wątpliwości  natury organizacyjnej, jednak większość z nich przestanie mieć rację  bytu, gdy "na sztywno" ureguluje się pewne kwestie.
Pytania/ wątpliwości
- jak będzie weryfikowany pacjent, skoro e-receptę będzie można uzyskać w ramach kontaktu telefonicznego
- jaki będzie ryczałt za wypisywanie recept w okresie przejściowym?
- co, gdy po przejrzeniu dokumentacji, lekarz podczas kontaktu telefonicznego odmówi wystawienia recepty?,
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Udostępnij

Powiązane artykuły
To duży plus e-recepty!

temu

Ogromną przewagą elektronicznej recepty z perspektywy pacjenta jest możliwość wykupienia leków w rożnych aptekach bez utraty prawa do refundacji. Rząd przyjął nowelizacje siedmiu ustaw, które umożliwią jej stosowanie.
E-RECEPTA - wprowadzenie

temu

15 lutego ruszył pilotaż projektu „e-Recepta”. To jedna z kluczowych usług procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce. Działające przy Ministrze Zdrowia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) zdecydowało, że „sprawdzian” nowego rozwiązania odbędzie się na terenie Skierniewic i Siedlec. W pilotażu uczestniczy także NEUCA.
Konferencja prasowa Ministra Zdrowia w sprawie listy 75+

temu

Minister Radziwiłł: Jako lekarz mogę powiedzieć, że przytłaczającą większość pacjentów można obecnie leczyć za naprawdę niewielkie pieniądze.
Ile recept jest bezbłędnych?

temu

Okazuje się, że zrealizowanie i rozliczanie recepty to sprawa skomplikowana na tyle, że tylko nielicznym udaje się uniknąć błędów. Skąd takie wnioski? Narodowy Fundusz Zdrowia przyjrzał się pracy aptekarzy. Wyniki są zatrważające. W trzecim kwartale 2017 roku przeprowadzono łącznie 202 postępowania kontrolne i... tylko w pięciu nie wykryto absolutnie żadnych uchybień przy realizacji i rozliczaniu recept. Wcześniej też było fatalnie.

Zapotrzebowanie placówek leczniczych - nowe zasady i stare druki

Niedawne zmiany w prawie zaostrzyły zasady wystawiania tzw. zapotrzebowania przez placówki lecznicze. Po stronie farmaceutów powstały wątpliwości - nowe prawo, stare druki - co w tej sytuacji?