Marek Tomków w Polsat NEWS o obrocie pozaaptecznym
Marek Tomków w Polsat NEWS o obrocie pozaaptecznym

Marek Tomków w Polsat NEWS o obrocie pozaaptecznym

Opublikowany

"Żeby wybrać się rowerem na ryby trzeba mieć dwa dokumenty - kartę rowerową i kartę wędkarską. Żeby sprzedawać leki w supermarkecie nie trzeba mieć żadnych uprawnień."

Wczoraj w Polsat NEWS Marek Tomków poruszył 3 aktualnie dyskutowane na rynku zdrowia tematy - ujednolicenie cen leków w całej UE, lista 75+ oraz uregulowanie obrotu pozaaptecznego. Co powiedział?

Ujednolicenie cen leków

"Polacy maja bardzo niskie ceny generalnie. W związku z tym jeżeli my jesteśmy w tej dolnej granicy i mielibyśmy przystępować do średniej oznaczałoby to na pewno zwyżkę po naszej stronie."


"Z naszego punktu widzenia dorównanie do średniej Europy nie miałoby sensu."

Obrót pozaapteczny

"To kolejny mit. Jeżeli zlikwidujemy sprzedaż na stacjach benzynowych czy w supermarketach to apteki będą szczęśliwe, bo te leki wrócą. Otóż nie - jest cały szereg badań, które pokazują, ze te leki wcale nie wrócą dlatego, że bardzo niewiele os. kupuje w tych miejscach, bo ma taka potrzebę. Dlatego, że np. próbuję sobie leczyć gorączkę, więc idę na pocztę, tam gdzie też są leki i kupuję, żeby sobie pomóc. Tak naprawdę to w ogromnej większości jest to sprzedaż impulsowa. A więc kupuję nie dlatego, że czuję ból i próbuję sobie pomóc, ale dlatego, że to leży obok kasy, w związku z czym kupię na wszelki wypadek, kupię większe opakowanie. Ale jeżeli nie kupię tego w supermarkecie to wcale nie oznacza, że kupię to w aptece."

"Leki dla dzieci, leki połączone z alkoholem, leki fatalnie przechowywane. Do tego dochodzi kompletny brak informacji ze strony sprzedającego. Żeby wybrać się rowerem na ryby trzeba mieć dwa dokumenty - kartę rowerową i i kartę wędkarską. Żeby sprzedawać leki w supermarkecie nie trzeba mieć żadnych uprawnień."

Lista 75+

"Ten projekt to jest 1100 pozycji, ok. 70 substancji. Oczywiście, to nie rozwiąże wszystkich problemów, ale ta lista wygląda ciekawie, bo są na niej leki na podstawowe schorzenia na które cierpią osoby po 75. roku życia. Wbrew temu co mówili pesymiści, że znajdą się na niej same stare i tanie leki okazuje się, że nawet na pierwszy rzut oka widać część nowych pozycji z tej górnej półki, które będą dla pacjentów bezpłatne. Warte podkreślenia jest to, że te leki dostępne będą w tej cenie w każdej aptece w Polsce."

Nagranie z całej rozmowy znajdziesz tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

.Nowoczesna krytykuje projekt zmian w systemie ochrony zdrowia przedstawiony przez Radziwiłła

"W naszej ocenie jeśli chodzi o ochronę zdrowia to zarówno rządy PiS jak i PO nie mają dobrej propozycji. System załamuje się coraz bardziej. Jasnym i ewidentnym dowodem na to są rosnące kolejki."