Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?
Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?

Będzie zakaz reklamy leków bez recepty i suplementów diety?

Opublikowany

Czyżby zbliżał się koniec zarabiania milionów przez media? "Radio Apteka" może przestać istnieć.

Jak wskazuje portal INN:Poland według danych IMS Health, w 2015 roku Polacy połknęli zawartość 722 milionów opakowań leków – i parafarmaceutyków – dostępnych bez recepty. Na każdego statystycznego Polaka, dzieci nie wyłączając, wypada 20 pudełek. O jedno więcej niż rok wcześniej. Suplementy diety mają w tej puli olbrzymi udział – według prognoz firmy PMR, w tym roku wartość rynku takich produktów ma dobić poziomu 3,73 mld złotych, a do końca dekady przewiduje się wzrost rynku rzędu 8 proc. rocznie. „Polacy pokochali suplementy” – podsumowano te dane w mediach.

Dlatego też Poseł Stanisław Pięta z PiS chce wprowadzić zakaz reklamy leków bez recepty oraz suplementów diety. Co na to branża reklamowa?

– Branża farmaceutyczna to absolutnie newralgiczny sektor dla całego rynku reklamowego. Według szacunków ZenithOptimedia, to pierwszy lub drugi sektor (w zależności od metodologii) pod względem wolumenu wydatków. Z roku na rok rośnie coraz bardziej w siłę – mówi w rozmowie z INN:Poland Mateusz Kapłan z domu mediowego ZenithOptimedia.

Co na to największy reklamodawca z branży farmaceutycznej w Polsce?
– Planowane regulacje są na dziś w fazie prac koncepcyjnych w Ministerstwie Zdrowia. Jest więc za wcześnie, by oceniać ich kształt, czy konsekwencje dla naszego biznesu. Aflofarm, jako lider rynku, uważnie obserwuje ten proces, a jeśli zajdzie taka potrzeba – będziemy służyć fachową wiedzą i wspierać proces regulacji rynku. Wierzymy, że rynek OTC [leków bez recepty – przyp. red.] oraz suplementów diety da się uregulować w sposób gwarantujący pacjentom niskie ceny i łatwą dostępność, a biznesowi zachowanie wysokiej jakości produkcji i dystrybucji – powiedział INN:Poland Jacek Furman, prezes zarządu Aflofarm.

Treść całego artykułu znajdziesz tutaj.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Dobry kierownik apteki to lider zespołu

Kierownik apteki, to nie tylko stanowisko, które niesie za sobą więcej obowiązków merytorycznych.