Suplementy diety a leki - czy Polacy je rozróżniają?
Suplementy diety a leki - czy Polacy je rozróżniają?

Suplementy diety a leki - czy Polacy je rozróżniają?

Opublikowany

Jaka jest rola Głównego Inspektora Sanitarnego w procesie zatrzymywania nadmiernego spożycia OTC i suplementów?

Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas tegorocznego Forum Ochrony zdrowia wskazał co należy zrobić, aby pacjenci rozróżniali suplementy diety od leków i aby nie przyjmowali ich w nadmiarze.

- Ramy prawne mamy takie same jak w UE. Bardzo ważna jest tu świadomość pacjenta oraz dokładne rozdzielenie suplementów od produktów leczniczych. W aptece powinny być one osobno ułożone na półkach, tak, by pacjent przychodząc do apteki nie miał poczucia, że decydując się na suplement, kupuje lek niezbędny dla jego życia. By wiedział, że suplement jest uzupełnieniem jego diety, który mu ma pomóc, ale nie jest to lek.

- My rozpoznawaliśmy rynek, przeprowadziliśmy wspólne, razem z UOKiK, kontrole. Skierowaliśmy do kilkuset przedsiębiorców w naszym kraju pismo, w którym zwracaliśmy uwagę na to, jak ważna jest odpowiednia dieta, niewprowadzająca konsumenta w błąd.
(...) Ponad 50 dużych producentów odpowiedziało nam na nasze pismo z dużym zrozumieniem i zadeklarowało, że przyjrzą się własnym reklamom - wskazuje Marek Posobkiewicz - Główny Inspektor Sanitarny.


Źródło: Medexpress.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij